Rozhodli jste se ukončit podnikání? Připravte se na kolotoč administrativních povinností

Nejen život, ale také podnikání s sebou někdy přináší zásadní situace, které vyžadují změny a často radikální rozhodnutí. Mezi ně patří i chvíle, kdy je podnikatel nucen zvážit vhodnost udržení své činnosti. Variantou pro řešení těchto situací je podnikání přerušit a časem se k němu opět vrátit, či ho ukončit nadobro. Podmínky pro ukočení podnikání osoby samostatně výdělečně činné určuje Zákon o živnostenském podnikání č. 455/1991 Sb. Konkrétně by Vás v tomto případě mohl zajímat § 57 – 59.

První krok, kterým je rozhodnutí, není jistě většinou jednoduché, ale ve srovnání s těmi následujícími, kdy je potřeba ukončit podnikatelské činnosti a prokazatelně uzavřít účetnictví i administrativu s úřady, je to teprve začátek.

Nezapomeňte informovat úřady

Ukončení podnikání je třeba oznámit na všech institucích, vůči kterým jste povinni předkládat výkazy či platit zálohy na daň apod. Určitě nezapomeňte dle § 48 zákona informovat:

Využijte Jednotný registrační formulář

Pro zjednodušení tohoto kroku využijte Jednotný registrační formulář, který platí pro všechny výše zmíněné úřady, a slouží nejen k informování o zrušení živnostenského oprávnění, ale také k prvotnímu ohlášení živnosti, oznámení o přerušení živnosti, k informaci o jejím obnovení atd.

Na základě žádosti o zrušení živnostenského oprávnění je následně podnikateli toto oprávnění zrušeno. Poté je již podnikatel osvobozen od platby záloh na sociální a zdravotní pojištění.

Kromě veškerých oznamovacích povinností nezapomeňme ani na důležitou archivaci dokladů. I s tou je nutné počítat a případná kontrola ze strany finančního úřadu by mohla být nemilým překvapením.

Jsme tu pro Vás                                                                 

Vzhledem k tomu, kolik záludností se skrývá v celém procesu ukončení podnikání, může se podnikatel „pojistit“ a oslovit pro tento případ společnost, která mu se všemy kroky poradí, či je dokonce vyřeší za něj. I naše společnost Vám dokáže být při řešení této situace rádcem a oporou.

Výše uvedené řádky jsme věnovali zániku podnikání osoby samostatně výdělečně činné. Řešíte-li však problém zániku či likvidace společnosti, a to z jakýchkoliv důvodů, i v tomto případě jsme Vám k dispozici a rádi nabídneme své služby.

Obraťte se na nás a my Vám na základě poptávky zpracujeme nezávaznou nabídku a nabídneme své služby. Pro přímou komunikaci s naší společností Vám může posloužit poptávkový formulář, který je umístěn přímo na webových stránkách společnosti či přijďtě osobně, do našeho sídla na Praze 1. Poté už se o nic nemusíte bát, vše vyřešíme za Vás.

Líbil se Vám tento článek? Budeme ráďi když ho pošlete dál.