Daňové přiznání se týká hlavně podnikatelů. V tomto článku zjistíte základní informace, které Vám pomohou s vyplněním daňového přiznání.

Podáváte daňové přiznání? A víte, jak na to? Prakticky se tato povinnost týká hlavně podnikatelů. Ale pokud jste loni dosáhli příjmu například z prodeje nemovité věci, pronájmu bytu nebo třeba z akcií a dluhopisů, také se této povinnosti nevyhnete.

Termíny pro podání daňového přiznání

Letos musíte daňové přiznání v papírové podobě podat nejpozději do 1. dubna 2021. Když se rozhodnete přiznání podat elektronicky, pak máte ještě měsíc navíc – musíte mít splněno do 3. května 2021 (1. května je totiž sobota). Jestli za Vás přiznání podává daňový poradce, pak je termín podání až 1. července 2021.

Jak vyplnit daňové přiznání

Formuláře jsou k dispozici on-line na stránkách finanční správy. Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2020 je vzor číslo 26 a máte na výběr tři verze:

Mezi ty nejdůležitější otázky, ve kterých při vyplňování formuláře musíte mít jasno, patří:

 • Uplatníte skutečné náklady, nebo využijete paušálu?
 • Jakých příjmů jste dosáhli? Sbíhá se Vám víc základů daně (např. z podnikání a pronájmu bytu)?
 • Měli jste nějaké příležitostné příjmy (např. jednorázový prodej nemovitosti)?
 • Jaké slevy a odčitatelné položky uplatníte?
 • Měli jste nějaké příjmy ze zahraničí?

Jestli se Vám už teď do vyplňování daňového přiznání nechce, nechte to na nás. Napište nám, obratem se s Vámi spojíme a vyřešíme daně za Vás.

Podání daňového přiznání

Snad nejdůležitější krok je vyplněné daňové přiznání podat na příslušný finanční úřad. Nechtěli byste se s těmi papíry přece dělat zbytečně. Jsou tři možnosti, jak na to:

 • Elektronické podání – zde máte dvě varianty:
  • Vyplněný formulář odešlete prostřednictvím e-mailu, který je podepsaný elektronickým podpisem.
  • Vyplněný formulář podáte prostřednictvím své datové schránky. Při podání přes datovou schránku nepotřebujete elektronický podpis.
 • Podání poštou: vytištěný formulář zašlete poštou na adresu finančního úřadu.
 • Osobní podání: vytištěný formulář osobně donesete na podatelnu finančního úřadu.
 • Nezapomeňte na přehledy

  Potom, co úspěšně podáte daňové přiznání, musíte podat i přehledy na správu sociálního zabezpečení a na svou zdravotní pojišťovnu. Připomínáme, že v roce 2020 byly kvůli pandemii koronaviru některé platby posunuty i částečně odpuštěny a to je třeba v přehledech zohlednit. Termín pro podání přehledů je jeden měsíc od lhůty pro podání daňového přiznání (všechny termíny najdete na stránkách ČSSZ).

  Platba daně

  Lhůta pro platbu daně je stejná jako pro podání přiznání. Na to pozor, za pozdní platbu Vám totiž finanční úřad může vyměřit úroky z prodlení. Pokud Vám na daních vyšel přeplatek, můžete si o něj požádat – tato žádost je součástí daňového přiznání.

  Nejčastější chyby při podání daňového přiznání

  Když už máte podání připravené, pořádně si zkontrolujte, že jste vyplnili opravdu všechny relevantní informace. A to jak v hlavním dokumentu, tak v přílohách. Ujistěte se, že jste přiznání podepsali a že k němu přikládáte potřebné dokumenty, například potvrzení o zaplacení úroků z hypotéky. Pak si dvakrát zkontrolujte, že přiznání odesíláte na správný finanční úřad, a nezapomeňte včas zaplatit vyměřenou daň.

  Pusťte daně z hlavy!

  I když vyplnění daňového přiznání není nejkomplikovanější věc na světě, stále tomu musíte věnovat určitý čas. A pokud se v tom moc nevyznáte, riskujete nějakou tu chybu nebo přehlédnutí. S daňovým přiznáním Vám rádi pomůžeme. Vy tak budete mít vše v pořádku a včas vyřízeno a energii můžete věnovat důležitějším věcem – svému podnikání.


  Kontaktní informace

  Napište nám a my se Vám
  ozveme do 24 hodin.

  Tuto stránku chrání služba reCAPTCHA a vztahují se na ni Zásady ochrany soukromíSmluvní podmínky společnosti Google.

Mohlo by Vás také zajímat