Blog

Zde najdete vše o podnikání. Dozvíte se, jak úspěšně založit firmu, provedeme Vás běžnou podnikatelskou agendou a dostaneme se až k ukončení podnikání. Vyberte si z kategorií nebo začněte číst rovnou od nejnovějších článků.

Blog

Pokusů o podvodné jednání vůči podnikatelům přibývá a jsou čím dál propracovanější – od e-mailů z externích i interních zdrojů přes podvodné SMS, falešné hovory či nápodobu rejstříků. Připravili jsme pro Vás slovník nejčastějších termínů, které se s podvodným jednáním pojí, a vysvětlíme Vám, jak podvody odhalit, a chránit tak svá data i finance. …

Celý článek

Vize, mise a hodnoty shrnují hlavní myšlenky a poslání firmy a jsou součástí podnikatelského plánu. Díky nim Vy i Vaši zaměstnanci získáte pomyslnou mapu firemní cesty a všichni budete mít jasno, kam směřujete. Takový přehled Vám usnadní plánování a pomůže při rozhodování. Zjistěte, jak si firemní vizi, misi a hodnoty stanovit. Vize versus mise firmy: v…

Celý článek

Některá pochybení se v daňových přiznáních (DP) každoročně opakují i přesto, že na ně finanční správa upozorňuje. Zjistěte, která to jsou – zvýšíte tak svou šanci, že odevzdáte přiznání správně hned napoprvé. Navíc jsme pro Vás připravili návod, jak postupovat v případě, kdy jste podali přiznání s chybou. Co si pohlídat, abyste předešli chybám v…

Celý článek

Plánujete prodat svůj byt a přemýšlíte, jak tento příjem zdanit? Při prodeji družstevního bytu se postupuje jinak, než když prodáváte bytovou jednotku v osobním vlastnictví. Vysvětlíme Vám, jak správně zdanit příjem z prodeje osobního i družstevního bytu a kdy se této dani úplně vyhnete. Zdanění příjmů z prodeje bytu v osobním vlastnictví Příjem z…

Celý článek

Notářský zápis potřebujete, když se rozhodnete založit firmu – využijete ho ale i v dalších podnikatelských a životních situacích. Přečtěte si, kdy se bez něj ze zákona neobejdete a kdy je pro Vás „jen“ užitečný a zjistěte, co vše vlastně notář dělá. Co je notářský zápis a k čemu slouží? Notářský zápis je veřejná listina sepsaná notářem. Zákon…

Celý článek

Obliba firemních školek mezi zaměstnaneckými benefity neustále narůstá. Provoz firemní školky usnadňuje návrat rodiče do práce, snižuje náborové náklady na nové zaměstnance a rodičům šetří čas i peníze. Konsolidační balíček však přinesl nejistotu do zaběhnutého modelu a firmy musí tento benefit znovu ocenit. Peněžní a nepeněžní benefity pro zaměstnance …

Celý článek

Pokud jednáte za obchodní korporaci, během své podnikatelské činnosti obvykle narazíte na situaci, kdy je třeba upravit určitý údaj v obchodním rejstříku (OR). Přiblížíme Vám nejčastější důvody, kdy dochází ke změně zápisu v OR, i jak změnu prakticky provést. Veškeré údaje povinně i volitelně zapsané do obchodního rejstříku musí být neustále aktuální…

Celý článek

Konsolidační balíček vlády přináší mnoho změn i nepopulárních rozhodnutí. Ne všechny novinky jsou ovšem špatné a některé dokonce zjednoduší podnikání začínajícím OSVČ – jako třeba zrušení dosud povinné registrace k dani z příjmu na finančním úřadě (FÚ). Povinné registrace pro začínající OSVČ Rozhodli jste se vzít život do vlastních rukou a začít…

Celý článek

Založili jste firmu a chcete se dozvědět více o tom, jak vypočítat výsledek hospodaření, které druhy hospodářského výsledku můžete hodnotit a jak z nich do budoucna čerpat? Přinášíme Vám přehled nejdůležitějších ukazatelů ziskovosti. Proč věnovat pozornost výsledku hospodaření? Výsledek hospodaření vypovídá o úspěšnosti ekonomické činnosti podniku…

Celý článek

Sledování dopadu podnikání na životní prostředí (E), zaměstnance a společnost (S) i témata spojená s řízením (G) se dostávají do české legislativy. Firmy budou nově zpracovávat tzv. zprávu o udržitelnosti. V roce 2024 se tato povinnost dotkne jen těch největších, postupně však začne platit i pro další podniky. Zjistěte, koho se novinka týká a co má ESG…

Celý článek

Stávající účetní pravidla vychází z legislativy, která vznikla v roce 1991. Byť proběhla celá řada novelizací samotného zákona i souvisejících prováděcích vyhlášek, na současnou ekonomickou realitu už mnohdy nestačí. Uvědomuje si to i stát, a proto chystá zcela nový zákon o účetnictví. Zjistěte, kdy má vstoupit v platnost a jaké změny obsahuje. Hlavní…

Celý článek

Začali jste podnikat a Vaše firma vznikla v posledních 3 měsících roku? Odložte své první přiznání k dani z příjmu právnických osob až na příští rok! Prozradíme Vám, jak postupovat. Kdo si může prodloužit účetní období? Pokud Vaše firma vznikla mezi 1. 10. a 31. 12., můžete finanční úřad požádat o prodloužení prvního účetního období. Díky tomu…

Celý článek

Nedávno přijatý konsolidační daňový balíček přináší celou řadu novinek. Zjistěte, které hlavní změny nastaly u daně z nemovitých věcí, kdo musí nově podat daňové přiznání a jak na to. Co se od roku 2024 mění? Úprava pravidel zpevněné plochy Jednou z upravených oblastí je tzv. zpevněná plocha. Zdanění zpevněné plochy bylo dosud navázáno pouze na…

Celý článek

Každý rok na jaře čeká (nejen) podnikatele nemilá povinnost – vyplnění formuláře daňového přiznání. Prozradíme Vám, jak si s dokumentem poradit. Kdo a jak vyplňuje daňové přiznání? Podle zákona o daních z příjmu (ZDP) podávají daňové přiznání každoročně všichni podnikatelé s ročními zdanitelnými příjmy nad 50 000 Kč (respektive 20 000 Kč, pokud…

Celý článek

Každý měsíc platíte jednu částku, která zahrnuje sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu. Paušální daň Vás zbavila otravné administrativy, takže se už nemusíte trápit s daňovým přiznáním. Ale neradujte se předčasně – neplatí to vždy! Zjistěte, na které výjimky si dát pozor. Paušální daň a daňové přiznání – kdy ho podat? „S paušální daní…

Celý článek

Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob ročně podávají miliony Čechů. Řada z nich ale neví, jak a kdy ho správně odevzdat. Proto jsme pro Vás shrnuli nejzásadnější pravidla, jak postupovat. Přečtěte si nejdůležitější fakta: Kdy odevzdat daňové přiznání? Kdo podává daňové přiznání? Do kdy se platí…

Celý článek

Jako podnikatel každoročně podáváte daňové přiznání. V něm se dozvíte, kolik peněz státu odvedete na dani z příjmu. Poradíme Vám, jak správně určit daňový základ i samotnou daň. Jak se daň z příjmu počítá? Daň z příjmu fyzických osob se určí jako 15 % z Vašeho základu daně. Poplatníci s vysokými výdělky pak uplatňují sazbu 23 %. Tato zvýšená sazba…

Celý článek

Blíží se splatnost daně z nemovitých věcí – termín pro zaplacení daně (resp. první splátky) je 31. května 2024. V loňském roce došlo z důvodu úspor ke zrušení papírových poštovních poukázek, které finanční správa v průběhu května tradičně rozesílala poplatníkům daně z nemovitých věcí. Úhrada daně pomocí poštovní poukázky nebyla doposud zpoplatněna, což se…

Celý článek

V rámci konsolidace veřejných financí vláda představila opatření, která mají pomoci předlužené státní kase, tzv. konsolidační či ozdravný balíček. Ve středu 22. listopadu 2023 ho podepsal prezident a následně byl zveřejněn ve Sbírce zákonů. Většina úprav se týká daní a dalších povinných odvodů. Přečtěte si, jaké hlavní změny platí od 1. ledna 2024 (pokud…

Celý článek

Podnikání jako vedlejší činnost je ideální volbou pro každého, kdo si chce přivydělat ke studiu, zaměstnání nebo třeba na mateřské. Oproti hlavní výdělečné činnosti přináší řadu výhod – platíte nižší odvody a mnohdy se Vás netýkají ani zálohy na sociální a zdravotní pojistné. Jaká jsou další specifika vedlejší činnosti OSVČ? Podmínky živnosti na…

Celý článek
Stránka 1 z 12  |   |  Poslední

Mohlo by Vás také zajímat