Jak zvládnout založení firmy sám

5 kroků k založení vlastní společnosti

Jak zvládnout založení firmy sám

Založení s.r.o. nebo a.s. je proces, při kterém je třeba absolvovat mnoho různých fází. Vše začíná přípravou dokumentů, pokračuje vyřizováním na úřadech a po zapsání do obchodního rejstříku je s.r.o., případně akciová společnost, konečně připravena k podnikání. Vždy je zde však možnost pořídit si předem připravenou ready-made obchodní společnost nebo využít služeb zkušených odborníků.


Jak si založit obchodní společnost

  • 1Zjistěte si, co je třeba připravit a jak postupovat

Pokud nejste právník – a dost možná i pokud jím jste – budete si nejprve muset nastudovat mnoho právních předpisů. Týkat se Vás nejspíš bude zákon o obchodních korporacích, který upravuje jednotlivé právní formy obchodních společností, potom živnostenský zákon, občanský zákoník, občanský soudní řád a mnoho vyhlášek. Budete si muset zjistit, jak má vypadat návrh na zápis do obchodního rejstříku. Zajímat Vás budou i daňové zákony, předpisy týkající se finanční správy a další. Přípravy prostě bude docela dost. Základem je dostat se ke spolehlivým a aktuálním informacím, což nemusí být vždy nejsnazší.

Obchodní právo je relativně složité, protože do něj patří mnoho zákonů. Například zákon o obchodních korporacích na některých místech otázky neupravuje, a proto se na ně uplatní obecná úprava dle občanského zákoníku. Části, podle kterých je nakonec nutné postupovat, ale nejsou vždy úplně snadno rozpoznatelné.

Následkem může být, že Vás rejstříkový soud bude vyzývat k doplnění Vašeho návrhu nebo Váš návrh dokonce zamítne. Vaše časové investice se tak mohou značně zvýšit. A bude třeba měnit plány za pochodu, obzvláště když se kvůli chybě dostanete po několika dnech či týdnech snažení opět na úplný začátek.

  • 2Nezbytné dokumenty

Budete muset připravit zakladatelské dokumenty, nechat ověřit svůj podpis a nakonec se nechat zapsat do obchodního rejstříku. Zakladatelské právní jednání musí mít písemnou formu a vyžadují se u něj úředně ověřené podpisy. U kapitálových společností je pak požadována forma veřejné listiny (to znamená návštěvu notáře). Jenže sehnat notáře, to je zejména v Praze nelehký úkol. Objednat se je leckdy třeba docela dlouho dopředu. Pro začátek podnikání budete mimo jiné potřebovat doložit i to, že máte k budově, kde bude sídlo Vaší společnosti, užívací právo. Pokud je třeba vyřídit nějakou z vázaných nebo řemeslných živností, budete potřebovat odpovědného zástupce, který opět bude muset doložit svou způsobilost dokumenty. A je velmi pravděpodobné, že budete potřebovat i výpisy z rejstříku trestů. Pokud budete usilovat o získání koncesované živnosti, bude celý proces ještě o něco náročnější.

  • 3Splacení základního kapitálu

Peněžitý vklad znamená zřízení bankovního účtu a následné splacení základního vkladu, který je stanoven zákonem a případně upřesněn v zakladatelských dokumentech. Pokud se do společnosti chystáte vložit nepeněžitý vklad, bude to složitější. Bude třeba posouzení znalcem. Na splacení základního vkladu dohlíží speciálně určená osoba, tzv. správce vkladu.

  • 4Návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku

Podání návrhu na zápis do obchodního rejstříku je klíčový bod celého procesu. Vše bude záležet na soudu. Je proto dobré zjistit si co nejpřesněji požadavky, které jsou na návrh na zápis kladeny. Pozor na kompletnost údajů a na to, aby nechyběla žádná z vyžadovaných listin.

  • 5Potom zbývá ještě nezbytná zastávka na finančním úřadě, kde se vyřídí osvědčení o registraci k daním

Pokud společnost bude někoho zaměstnávat, bude třeba některé záležitosti vyřídit i na České správě sociálního zabezpečení a u zdravotní pojišťovny. Při zakládání zahraniční společnosti je pak samozřejmě vše ještě komplikovanější a v takovém případě se vše se řídí zahraničním právním řádem.

Naštěstí u nás jsou Vám k dispozici zkušení odborníci, kteří si s administrativou spojenou se zakládáním společností umějí poradit. Vědí, co je třeba kdy kam podat, aby celý proces proběhl zdárně a co nejrychleji. Samozřejmě je dobrý nápad ušetřit čas a koupit si předem připravenou ready-made společnost. S tou máte jistotu, že Vás při zakládání obchodní společnosti nepotká žádná nepříjemnost – ať už při doručování úředních písemností nebo při vyplňování formulářů a přihlášek. Spolehněte se na nás.

A nyní již jen vyplnit formulář a máte vyřízeno!

Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tuto stránku chrání služba reCAPTCHA a vztahují se na ni Zásady ochrany soukromíSmluvní podmínky společnosti Google.

Čísla, která se mění správným směrem

11 500+ Založených a prodaných společností
24 000+ Poskytnutých sídel společnosti
13 Let naší historie

Novinky z našeho blogu