Jak zvládnout založení společnosti sám

Jak založit obchodní společnost rychle? Založení společnosti s ručením omezeným, nebo akciové společnosti je ...

Založení s.r.o. nebo a.s. je proces, při kterém je třeba absolvovat mnoho různých fází. Vše začíná přípravou dokumentů, pokračuje vyřizováním na úřadech a po zapsání do obchodního rejstříku je s.r.o., případně akciová společnost, konečně připravena k podnikání. Vždy je zde však možnost pořídit si předpřipravenou ready made obchodní společnost nebo využít služeb zkušených odborníků.


Jak si založit obchodní společnost

Pokud nejste právník – a dost možná i pokud jím jste – budete si nejprve muset nastudovat mnoho právních předpisů. Týkat se vás nejspíš bude zákon o obchodních korporacích, který upravuje jednotlivé právní formy obchodních společností, potom živnostenský zákon, občanský zákoník, občanský soudní řád, a mnoho vyhlášek. Budete si muset zjistit, jak má vypadat návrh na zápis do obchodního rejstříku. Zajímat vás budou i daňové zákony, předpisy týkající se finanční správy a další. Přípravy prostě bude docela dost. Základem je dostat se ke spolehlivým a aktuálním informacím, což nemusí být vždy nejsnazší.

Obchodní právo je relativně složité, protože do něj patří mnoho zákonů. Například zákon o obchodních korporacích na některých místech otázky neupravuje, a proto se na ně uplatní obecná úprava dle občanského zákoníku. Části, podle kterých je nakonec nutné postupovat, ale nejsou vždy úplně snadno rozpoznatelné.

Následkem může být, že vás rejstříkový soud bude vyzývat k doplnění vašeho návrhu, nebo váš návrh dokonce zamítne. Vaše časové investice se tak mohou značně zvýšit. A bude třeba měnit plány za pochodu, obzvláště když se kvůli chybě dostanete po několika dnech či týdnech snažení opět na úplný začátek.

Budete muset připravit zakladatelské dokumenty, nechat ověřit svůj podpis a nakonec nechat zapsat do obchodního rejstříku. Zakladatelské právní jednání musí mít písemnou formu a vyžadují se u něj úředně ověřené podpisy. U kapitálových společností je pak požadována forma veřejné listiny (to znamená návštěvu notáře). Jenže sehnat notáře, to je zejména v Praze nelehký úkol. Objednat se je leckdy třeba docela dlouho dopředu. Pro začátek podnikání budete mimo jiné potřebovat doložit i to, že máte k budově, kde bude sídlo vaší společnosti, užívací právo. Pokud je třeba vyřídit nějakou z vázaných nebo řemeslných živností, budete potřebovat odpovědného zástupce, který opět bude muset doložit svou způsobilost dokumenty. A je velmi pravděpodobné, že budete potřebovat i výpisy z rejstříku trestů. Pokud budete usilovat o získání koncesované živnosti, bude celý proces ještě o něco náročnější.

Peněžitý vklad znamená zřízení bankovního účtu a následné splacení základního vkladu, který je stanoven zákonem a případně upřesněn v zakladatelských dokumentech. Pokud se do společnosti chystáte vložit nepeněžitý vklad, bude to složitější. Bude potřeba posouzení znalcem. Na splacení základního vkladu dohlíží speciálně určená osoba, tzv. správce vkladu.

Podání návrhu na zápis do obchodního rejstříku je klíčový bod celého procesu. Vše bude záležet na soudu. Je proto dobré zjistit si co nejpřesněji požadavky, které jsou na návrh na zápis kladeny. Pozor na kompletnost údajů a na to, aby nechyběla žádná z vyžadovaných listin.

Pokud společnost bude někoho zaměstnávat, bude třeba některé záležitosti vyřídit i na České správě sociálního zabezpečení a u zdravotní pojišťovny. Při zakládání zahraniční společnosti je pak samozřejmě vše ještě komplikovanější a v takovém případě se vše se řídí zahraničním právním řádem.

Naštěstí u nás jsou vám k dispozici zkušení odborníci, kteří si s administrativou spojenou se zakládáním společností umějí poradit. Vědí, co je třeba kdy kam podat, aby celý proces proběhl zdárně a co nejrychleji. Samozřejmě je dobrý nápad ušetřit čas a koupit si předpřipravenou ready made společnost. S tou máte jistotu, že vás při zakládání obchodní společnosti nepotká žádná nepříjemnost – ať už při doručování různých úředních písemností, nebo při vyplňování formulářů a přihlášek. Spolehněte se na nás. Ať už je vaše situace a záměr jakýkoli, naši odborníci vám poradí a pomohou.

Magazín

7.11.2017
Ověřování cizích listin

O společnosti s ručením omezeným mají kromě českých občanů zájem mnohdy i osoby ze zahraničí. Velkou část našich klientů tvoří cizinci, kteří s.r.o...

Celý článek

14.9.2017
Základní kapitál společnosti s ručením omezeným - proč je 1Kč málo?

Výše základního kapitálu pro akciovou společnost byla rozebírána již v dřívějším článku. Jak je to ale se společností s ručením omezeným? Základní kapitál...

Celý článek

Zavoláme vám

Máte zájem o naše služby nebo jen dotaz? Zadejte své číslo a my Vás kontaktujeme.

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK   Další informace