Živnostenské oprávnění pro firmu. Proč ho potřebujete?

Už mám živnost jako OSVČ, tak proč potřebuji další pro svou společnost? To je otázka, kterou od klientů často slyšíme. V tomto článku Vám vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi živnostenským oprávněním pro OSVČ a pro společnost a zjistíte, jak ŽL pro firmu získat.

Rozdíl mezi živnostenským oprávněním pro firmu a pro OSVČ. Které musíte mít?

Nejprve něco málo k terminologii. Pojem „živnostenský list“ je mezi podnikateli stále zažitý, ale nyní ho už na živnostenském úřadě nedostanete. Po novele zákona 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání v roce 2008 tento pojem z legislativy zmizel a nahradilo ho „živnostenské oprávnění“. Místo ozdobného tištěného dokumentu o podnikání tak dnes získáte jen obyčejný výpis z živnostenského rejstříku.

Proč si máte vyřizovat další živnostenské oprávnění i v případě, že už podnikáte jako OSVČ? Důvodem je, že Vaše živnost slouží pouze pro fyzickou osobu. Pro novou společnost potřebujete živnostenské oprávnění pro právnickou osobu, a to není stejný doklad. Tuto záležitost řeší každý podnikatel při zakládání společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti. Založení živnosti pro firmu je o něco náročnější než u OSVČ. Přesný postup Vám vysvětlíme v následující kapitole.

Jak vyřídit živnost pro novou společnost?

  • Živnostenské oprávnění pro právnickou osobu si musíte vyřídit ještě před návrhem na zápis nové společnosti (s.r.o. / a.s.) do obchodního rejstříku.
  • Ohlášení živnosti pro firmu je povinností statutárního orgánu – u s.r.o. jde o jednatele, v a.s. ohlašuje živnost zpravidla předseda správní rady nebo představenstva. K ohlášení slouží Jednotný registrační formulář pro právnickou osobu.
  • V případě volné živnosti nemusíte dokládat dokumenty týkající se Vaší způsobilosti ve vybraném oboru. K formuláři přiložíte pouze doklad o založení nebo zřízení společnosti (pokud ještě není zapsaná v obchodním rejstříku) a oprávnění užívat prostory, v nichž máte sídlo na území České republiky.
  • Pokud řešíte živnost vázanou, řemeslnou, či koncesovanou, je proces komplikovanější. Připravíte si další podklady, kterými prokážete, že splňujete podmínky živnosti stanovené zákonem. Koncesovanou živnost získáte až udělením koncese (povolení).
  • Vyplněný formulář odevzdáte osobně na živnostenském úřadě kdekoli na území ČR (není vázán na sídlo nebo místo bydliště), pošlete poštou či elektronicky se ověřeným elektronickým podpisem, datovou schránkou nebo na kontaktním místě Czech POINT.
  • Zaplatíte správní poplatek 1 000 Kč. Úřad zapíše vaši živnost do živnostenského rejstříku do 5 dní od podání žádosti a poskytne Vám výpis. Ten doložíte úřadům pro oficiální vznik firmy. Pozor, v tuto chvíli ještě nemůžete podnikat, u založení firmy nevzniká živnost dnem ohlášení.
  • Do 90 dnů od zápisu do živnostenského rejstříku podáte návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Když to nestihnete, Vaše oprávnění propadne, stane se neplatným.
  • Živnostenské oprávnění u nové firmy vzniká až dnem zápisu společnosti do obchodního rejstříku.

Získejte živnostenské oprávnění pro společnost bez starostí s Jake&James

Nechce se Vám studovat problematiku ŽL pro firmy a toužíte začít podnikat co nejdříve? Obraťte se na nás! Převezmeme veškerou byrokracii a zařídíme Vaše podnikání v souladu se zákony. Máme spoustu zkušeností i se zakládáním řemeslných, vázaných, či koncesovaných živností.

Poradíme Vám s ohlášením živnostenského oprávnění pro společnost nebo s kompletním založením s.r.o. – pohodlně online a pokud potřebujete, tak i na dálku. Víme, co dělat, aby vše proběhlo hladce a rychle k Vaší spokojenosti. Kontaktujte nás pomocí formuláře níže. Těšíme se na spolupráci.


Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Další informace