Jak založit s. r. o.

Založení firmy se v ČR pojí se spoustou administrativy. Celý proces tady trvá dokonce dvakrát déle než v ostatních vyspělých zemích. Proto se hodí mít po ruce přehled, jak postupovat.

Postup založení s. r. o.

Založení společnosti s ručením omezeným vyžaduje čas a trpělivost. Pokud však víte, kde co zařídit, není to zas tak složité. Mezi stěžejní body patří:

 1. Sepsání společenské smlouvy nebo zakladatelské listiny

  Prvním krokem ke startu firmy je tvorba zakladatelského dokumentu u notáře. Smlouva obsahuje mimo jiné informace o společnících, jednatelích a podílech ve společnosti. Dále uvádí obchodní název společnosti, údaje o jejím sídle, předmětu podnikání a základním kapitálu. Detaily o zakladatelských dokumentech najdete v článku o společenské smlouvě.

  K vyřízení smlouvy budete potřebovat souhlas jednatelů se zápisem do obchodního rejstříku (OR) a výpis z jejich trestních rejstříků (ten je možné získat i u notáře).

 2. Vyřízení živnostenského oprávnění pro firmu

  Každý podnikatel v ČR si musí na činnosti, které hodlá v rámci podnikání provozovat, zařídit živnost na živnostenském úřadě. Tato povinnost se týká nejen OSVČ, ale i právnických osob. Za vyřízení živnostenského oprávnění se hradí správní poplatek 1000 Kč. Přečtěte si, proč firma potřebuje živnostenské oprávnění.

 3. Otevření bankovního účtu

  Bankovní konto potřebujete pro složení základního kapitálu společnosti. Tato povinnost se Vás ovšem týká, jen pokud jmění firmy převyšuje 20 000 Kč. Podrobnosti se dočtete v článku o základním kapitálu společnosti.

 4. Zápis do obchodního rejstříku

  Jakmile máte veškeré podklady pro zápis hotové, znovu kontaktujete notáře, zaplatíte soudní poplatek a necháte svou společnost zapsat do OR.

Celý proces detailně popisujeme v návodu na zápis s. r. o. do obchodního rejstříku.

Oficiálním vznikem firmy ale administrativa bohužel nekončí. Jako novopečený majitel podniku musíte vyřídit ještě označení firmy, registraci k daním nebo účetní agendu. Další povinnosti shrnujeme v přehledu prvních kroků majitele firmy.

Založení firmy: s poradenskou firmou, nebo svépomocí?

Při startu nového podnikání máte dvě možnosti. Buď všechny formality vyřešíte sami, nebo necháte papírování na poradenské firmě, jako je Jake&James.

Srovnali jsme pro Vás obě varianty:

Založení s Jake&James Založení svépomocí
Co je třeba vyřídit?
 • Vyplnění formuláře (5 min)
 • Rychlý telefonát a platbu
 • Ověřenou plnou moc a prohlášení jednatelů
 • Najít informace
 • Ověřit dostupnost názvu firmy
 • Domluvit si notáře
 • Sepsat smlouvy
 • Zajistit sídlo společnosti
 • Vyřídit živnostenské oprávnění
 • Otevřít účet v bance (u z. kapitálu nad 20 000 Kč)
 • Registrovat firmu v obchodním rejstříku
Jak dlouho proces trvá? do 10 dnů (nebo 24 h) týdny (průměrně 24,5 dní)
Kolik vše stojí? od 5 993 Kč bez DPH 4–11 000 Kč bez DPH + Váš čas

Pokud si na rozjetí s. r. o. troufáte sami, připravili jsme pro Vás stručný návod, jak založit s. r. o. svépomocí. A jestli se Vám nechce obíhat úřady, rádi to uděláme za Vás.

Jak probíhá založení s. r. o. s Jake&James?


 1. Vyplnění objednávkového formuláře

  Na úvod zapíšete několik základních informací do naší webové aplikace. Co od Vás budeme potřebovat, se dočtete v návodu, jak založit s. r. o. u Jake&James.

 2. Projednání podrobností s naším expertem

  Obratem Vás kontaktuje náš specialista, se kterým proberete detaily o své budoucí firmě. Pro svůj podnik potřebujete také sídlo, a pokud nemáte k dispozici vhodnou adresu, rádi Vám rovnou poskytneme některou z našich virtuálních.

 3. Vyřízení plné moci a prohlášení jednatelů

  Abychom mohli vyřídit nutnou administrativu na úřadech, je třeba doložit Váš formální souhlas. Pošleme Vám vzor dokumentů k vyplnění a Vy si jen necháte ověřit podpis na CzechPOINTu.

 4. Vyřešíme veškeré formality – a můžete začít podnikat

  Celý proces založení s. r. o. potrvá maximálně 10 dní. A pokud spěcháte, zajistíme expresní vyřízení do 24 h.

O všechno papírování se postaráme za Vás – a bez zbytečného čekání. Máme totiž svého notáře, který expresně vyhotoví nezbytné zápisy. Když za námi přijdete osobně, potřebné dokumenty u našeho notáře také ihned ověříme. A pokud budete chtít vše řešit na dálku, postačí pouze jedna cesta na poštu.

První kroky v podnikání Vám rádi usnadníme. Založte si firmu onlineskrze objednávkový formulář nebo si vyberte z nabídky ready-made společností.

Máte dotazy? Zanechte nám vzkaz níže a společně vše probereme.

Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Mohlo by Vás také zajímat