Blog
Zde najdete vše o podnikání. Dozvíte se, jak úspěšně založit firmu, provedeme Vás běžnou podnikatelskou agendou a dostaneme se až k ukončení podnikání. Vyberte si z kategorií nebo začněte číst rovnou od nejnovějších článků.
Co si pohlídat při rozjezdu podnikání, s kým spolupracovat hned od začátku a co dělat, aby vše šlapalo, jak má? Na to jsme se zeptali českých podnikatelů. Přečtěte si jejich odpovědi a vytěžte z nich maximum pro svůj byznys. Největší boj? Daně a úřady První část výsledků našeho průzkumu nepřekvapí. Z odpovědí vyplývá, že české podnikatele nejvíce…
Celý článekDaňové přiznání je pro mnoho podnikatelů noční můrou. Při vyplňování navíc uděláte chybu raz dva. Proto kromě řádného daňového přiznání existuje přiznání opravné a dodatečné. Poradíme Vám, kdy je použít. Řádné daňové přiznání Jako řádné se označuje daňové přiznání podané v termínu, který stanovuje daňový řád. V této lhůtě musíte daň rovněž zaplatit.…
Celý článekNěkterá pochybení se v daňových přiznáních každoročně opakují i přesto, že na ně finanční správa upozorňuje. Zjistěte, která to jsou – zvýšíte tak svou šanci, že odevzdáte přiznání správně hned napoprvé. Navíc jsme pro Vás připravili návod, jak postupovat v případě, že jste podali přiznání s chybou. Co si pohlídat, abyste předešli chybám v…
Celý článekOd roku 2023 dochází z důvodu úspor ke zrušení papírových poštovních poukázek, které finanční správa v průběhu května tradičně rozesílala poplatníkům daně z nemovitých věcí. Úhrada daně pomocí poštovní poukázky nebyla doposud zpoplatněna, což se mění. Seznamte se s novými pravidly. Složenky pro platbu daně už nejsou zdarma Finanční úřad se…
Celý článekKomunikace přes datovou schránku šetří čas – pro mnoho podnikatelů je používání datovky dokonce povinné. Od letoška se jejich řady rozšiřují o další subjekty. Patříte mezi ně? Datová schránka pro každého podnikatele Počty datových schránek stoupají. Od 1. ledna 2023 navíc platí novela zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované…
Celý článekPo nástupu pracovníků Vás čeká mzdová agenda a pravidelný kontakt s úřady. Další formality s sebou přináší i odchod zaměstnanců z firmy. Přečtěte si, na co myslet. Co vyřídit před nástupem? Coby novopečený zaměstnavatel se neobejdete bez registrace u finančního úřadu, zdravotních pojišťoven a okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). Pojišťovnám…
Celý článekPodnik roste, a tak se rozhodnete najmout posily. S prvním zaměstnancem však přichází pěkná dávka administrativy. Přečtěte si, na co pamatovat. Jako zaměstnavatel plníte řadu povinností vůči: České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), zdravotním pojišťovnám, finančnímu úřadu a dalším institucím. Prvním krokem pro Vás tedy bude kontakt s…
Celý článekPřihlášení k dani z přidané hodnoty (DPH) se při vyšších tržbách nevyhne žádný podnikatel. Povinnost odvádět DPH totiž závisí na výši obratu. Poradíme Vám, jak ho správně spočítat. Kdo povinně platí DPH? Podle § 6 zákona o DPH se plátcem DPH stává osoba povinná k dani (zjednodušeně podnikatel vykonávající ekonomickou činnost) se sídlem v ČR, jejíž…
Celý článekStart podnikání vyžaduje pečlivou přípravu. Abyste však důležitý krok nedělali naslepo, vyplatí se předem zmapovat prostředí, do kterého se chcete se svým nápadem vrhnout. Ke zhodnocení situace na trhu se využívají metody strategické analýzy, které zužitkujete nejen při zakládání společnosti, ale i klíčových rozhodnutích v rámci managementu. Díky…
Celý článekSpolečnost s ručením omezeným vzniká v den zápisu do obchodního rejstříku. Jak zápis do OR probíhá, které dokumenty k němu potřebujete a jak dlouho trvá? Přečtěte si shrnutí základních kroků, které jsou pro vznik firmy nezbytné. Kompletní informace k založení s.r.o., zápisu do obchodního rejstříku a svá práva a povinnosti najdete v zákonech 89/2012…
Celý článekPodnikatelský plán dá Vaší představě o nové firmě konkrétní podobu. Pomůže nejen při hledání investorů, ale i samotném rozjezdu podniku. Přečtěte si, jak by měl plán vypadat. Co je byznys plán? Byznys plán neboli podnikatelský záměr shrnuje základní fakta o vznikající firmě. Nastiňuje také Vaše budoucí plány pro jednotlivé oblasti podniku. Kvalitní…
Celý článekDaňová uznatelnost marketingových nákladů je velmi komplexní téma, ve kterém řada firem tápe. Některé podniky se dokonce pokoušejí daň krátit, a proto je toto téma často předmětem soudních sporů. Jak se k věci staví správní orgány, nám ukazují tři případy týkající se marketingu a reklamy. Daňová (ne)uznatelnost nákladů na reklamní předměty NSS se v…
Celý článekPlánujete obchodovat se státy mimo Evropskou unii? Pak se nezapomeňte registrovat k EORI, abyste se vyhnuli problémům na hranicích. V článku se dozvíte, co to přesně je a jak ho získat. Co znamená EORI a k čemu slouží? Jde o unikátní identifikační číslo používané při celním řízení. Musí ho mít každý podnikatel, který chce…
Celý článekPaušální daň je v ČR stále relativní novinkou. Podnikatelům slibuje méně administrativy – vyplatí se však jen některým. Následující řádky Vám pomohou určit, zda mezi ně patříte. Co je paušální daň? Paušální daň je speciální typ daně, kterou mohou OSVČ dobrovolně odvádět od roku 2021. Jde o jednotnou měsíční částku, která obsahuje platbu na daň z…
Celý článekRok 2022 uplynul jako voda a nastal čas se zaměřit na to, co nám přináší nový rok 2023. Řeč je nejen o změnách v legislativě, ale i daňových povinnostech, se kterými musíme počítat hned v lednu. Přiznání k dani silniční za rok 2022 V roce 2022 došlo k výraznému zúžení předmětu daně (silniční dani např. nyní nepodléhají osobní automobily),…
Celý článekCo to znamená, že je firma nebo OSVČ plátce DPH, jak se k DPH registrovat a kdy se to vyplatí? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v článku. Kdo je plátce DPH? Plátce DPH neboli daně z přidané hodnoty je právnická či fyzická osoba, která může pro potřeby své podnikatelské činnosti nakupovat zboží nebo služby se „slevou“. Výše se odvíjí podle toho,…
Celý článekNejste plátcem DPH v České republice? Při obchodování se zahraničím zpozorněte. Možná máte povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba. Kdo je identifikovaná osoba? Identifikovaná osoba (IO) je stručně řečeno plátce DPH pouze pro přeshraniční plnění. Jako identifikovaná osoba získáte své DIČ, ale oproti plátcům DPH pouze vykazujete a odvádíte…
Celý článekPoté, co vyplníte a odešlete daňové formuláře, zbývá ještě zaplatit. Ale jaké údaje použít při platbě daní? Vysvětlíme Vám pravidla, díky kterým Vaše daně dorazí, kam mají. Bankovní účet pro platbu daně Předčíslí bankovního účtu závisí na tom, kterou konkrétní daň či poplatek chcete zaplatit. Například 705 značí daň z přidané…
Celý článekZaložení firmy se v ČR pojí se spoustou administrativy. Celý proces tady trvá dokonce dvakrát déle než v ostatních vyspělých zemích. Proto se hodí mít po ruce přehled, jak postupovat. Postup založení s. r. o. Založení společnosti s ručením omezeným vyžaduje čas a trpělivost. Pokud však víte, kde co zařídit, není to zas tak složité. Celý proces detailně…
Celý článekPříspěvky na sport, rekreaci nebo kulturu poskytuje svým pracovníkům celá řada zaměstnavatelů. Důvod je jasný – snaha své stávající či budoucí zaměstnance motivovat. I tyto benefity však mohou podléhat zdanění. Peněžní či nepeněžní – to je oč tu běží Daňový režim (jak na straně zaměstnance, tak na straně zaměstnavatele) se liší podle konkrétního…
Celý článek