Danění příjmů z Airbnb

Pronajímáte byt přes Airbnb? A jak daníte příjmy?

Příjmy z nájmu, nebo ze samostatné činnosti?

Vládní protiepidemická opatření v posledních dvou letech výrazně omezila nejen cestování, ale i ubytování. Zmíněné restrikce tak nedopadly jen na klasické hotely a penziony, ale i na ty, kteří pronajímají své nemovitosti prostřednictvím různých on-line platforem, typicky přes Airbnb. V souvislosti s tímto novým typem pronájmu vznikla řada otázek, jak mají pronajímatelé – fyzické osoby – dosažené příjmy danit. Jasnou odpověď nyní poskytl pražský Městský soud.

Na zdanění zmíněných příjmů z Airbnb a podobných platforem existovaly dva názory. Jedna skupina se přikláněla k tomu, že jde o příjmy z nájmu, tedy příjmy podle § 9 zákona o daních z příjmů. Druhá skupina naopak zastávala jiný názor, a to že se jedná o příjem ze samostatné činnosti (§ 7 zákona o daních z příjmů).

Danit uvedený příjem jako příjem z nájmu je pro velkou většinu poplatníků výhodnější, a to i přes to, že zde lze uplatnit nižší výdajový paušál (30 % z příjmů). Důvodem je skutečnost, že v případě samostatné činnosti podléhají příjmy odvodům sociálního a zdravotního pojištění, což je pro pronajímatele další výdaj. Druhým faktorem je případná povinná registrace k dani z přidané hodnoty (samozřejmě při splnění všech zákonných podmínek).

Podle Městského soudu v Praze se jedná o samostatnou činnost

Konkrétní případ, kdy se daňový poplatník a správce daně neshodli na klasifikaci uvedeného příjmu, nyní doputoval až k Městskému soudu v Praze. Jak je uvedeno v jeho rozhodnutí č. 6 Af 20/2020 – 28, soud zvažoval zejména charakter činnosti a její dlouhodobost. V tomto konkrétním případě následně uzavřel, že se jednalo o poskytování krátkodobého ubytování (nikoliv dlouhodobého nájmu), které bylo činěno soustavně za účelem dosažení zisku, na vlastní účet a odpovědnost poplatníka.

Dle názoru Městského soudu v Praze se tak v případě pronájmu prostřednictvím platforem typu Airbnb jedná o samostatnou činnost (nikoliv pronájem). Jedná se o přelomový rozsudek, který bude mít jistě vliv na celou řadu daňových poplatníků.


Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tuto stránku chrání služba reCAPTCHA a vztahují se na ni Zásady ochrany soukromíSmluvní podmínky společnosti Google.

Mohlo by Vás také zajímat