Elektronická evidence tržeb (EET) – Vztahuje se i na mě a jak začít

Konec roku 2016 přinesl podnikatelům zásadní změny. Do praxe se totiž dostala Elektronická evidence tržeb (EET). EET platí i v jiných evropských zemích, v České republice v rámci jeho zavedení došlo k řadě specifik. Například EET není implementováno plošně najednou ale postupně. V řadě dalších zemí musí podnikatelé používat elektronické pokladny většího rozsahu, tuzemským podnikatelům stačí i jednoduché zařízení. Český podnikatel je povinen účtenku vydat, ale zákazník si ji nemusí převzít. Fyzické osoby dostanou paušální slevu na dani ve výši 5 tisíc korun na náklady související s evidováním tržeb.

Každý podnikatel by si měl postupně zodpovědět následující otázky:

  1. Mám povinnost evidovat tržby?
  2. Od jakého data musím s evidováním začít?
  3. Je pro mě možné evidovat tržby ve zjednodušeném režimu?
  4. Mám nutné vybavení pro evidenci?
  5. Mám přístup na portál e-tržby a certifikát?

Mám povinnost evidovat tržby?

Podnikatel musí evidovat, pokud platba splňuje formální náležitosti, tedy je uskutečněna v hotovosti, platební kartou nebo jiným obdobným způsobem. To znamená šekem, směnkou nebo v jiných formách, které mají charakter obdobný předchozím formám (například dárkové poukazy nebo bitcoiny). Platba musí zároveň zakládat rozhodný příjem. To znamená příjem z činnosti, která je podnikáním. To platí u poplatníka daně z příjmů fyzických i právnických osob. Rozhodným příjmem naopak nejsou zejména příjmy z nájmu (podle § 9 zákona o dani z příjmů). Na jaké situace se rozhodný příjem nevztahuje, detailně popisuje (§ 6 ZoET)

Od jakého data musím s evidováním začít?

První fáze : od 1. 12. 2016 Stravovací a ubytovací služby

Druhá fáze: od 1. 3. 2017 Maloobchod a velkoobchod

Třetí fáze: od 1. 3. 2018 Svobodná povolání, doprava, zemědělství a jiné.

Čtvrtá fáze: 1. 6. 2018 Vybraná řemesla a výroba

Je pro mě možné evidovat tržby ve zjednodušeném režimu?

Obvykle se elektronická evidence tržeb provádí on-line. Někteří podnikatelé však mohou zaslat data o tržbě off-line. Platí to zejména pro situace, kdy tržba vzniká na místě bez internetového připojení. Zákon stanovil, že do tohoto režimu spadají tržby vzniklé v prostředcích hromadné dopravy nebo tam, kde by evidování znemožnilo plynulý výkon podnikání.  

Mám nutné vybavení pro evidenci?

Podnikatel bude potřebovat pokladní zařízení a připojení na internet. Toto zařízení musí umět odeslat datovou zprávu o přijaté tržbě a přijmout zpět fiskální identifikační kód. Je možné využívat i osobní počítač, notebook, tablet nebo smartphone s příslušným softwarem a tiskárnu.

Mám přístup na portál e-tržby a certifikát?

Předtím než podnikatel začne s evidováním svých tržeb, musí požádat o autentizační údaje do webové aplikace Elektronická evidence tržeb, kde si následně zaeviduje své provozovny a vygeneruje certifikát nebo certifikáty a získá tak své unikátní identifikační údaje.


Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Další informace