Souhlas s umístěním sídla firmy nebo OSVČ

Ke startu podnikání patří několik formalit – mezi nimi i určení sídla firmy nebo živnosti. Často se však neobejdete bez souhlasu vlastníka dané nemovitosti. Přečtěte si, na co myslet před zápisem do rejstříku.

Proč potřebujete souhlas s umístěním sídla a co v něm uvést?

Ať budete podnikat jako majitel firmy nebo jako živnostník, musíte úřadům prokázat právní důvod pro užívání prostor, kde se sídlo nachází. Jedinou výjimku máte jako OSVČ se sídlem v místě svého trvalého bydliště (pokud není umístěno na obecním úřadě).

V praxi se právní důvod prokazuje pomocí tzv. souhlasu vlastníka nemovitosti s umístěním sídla. V případě, že je majitelů více, souhlas budete potřebovat ode všech.

Dokument nesmí být starší než 3 měsíce a měl by obsahovat:

  • vyjádření souhlasu majitele/majitelů;
  • jméno, příjmení, datum narození a bydliště vlastníka/vlastníků nemovitosti, případně jiné osoby oprávněné s nemovitostí nakládat (např. nájemce nebo zmocněnce);
  • název společnosti/jméno OSVČ;
  • přesnou adresu daného sídla;
  • číslo listu vlastnictví k dané nemovitosti včetně informace o tom, do kterého katastrálního území spadá (když přeložíte přímo výpis z katastru, postup úřadu či soudu tím urychlíte);
  • úředně ověřený podpis vlastníka či oprávněné osoby.

Ještě dodejme, že dokument musí vždy podepsat přímo majitel nemovitosti – podpis jiného rodinného příslušníka úřady neakceptují.

K čemu slouží sídlo a jak ho označit?

Sídlo je místo, odkud formálně řídíte svou podnikatelskou činnost. Zapisuje se do veřejného rejstříku. Jde také o adresu, na které Vás budou kontaktovat úřady veřejné správy – musíte zde tedy být schopni přebírat korespondenci. Povinnost mít sídlo se přitom týká obchodních korporací i OSVČ.

Sídlo OSVČ

Sídlo fyzické osoby (dříve označované také jako místo podnikání) je povinným údajem, který uvedete na živnostenském úřadě při vyřizování živnostenského oprávnění.

Může být na adrese Vašeho trvalého bydliště, v pronajaté kanceláři nebo bytě, ale i ve virtuálním sídle. A jak je to s označením sídla? Platí, že pokud je sídlo OSVČ jinde než na adrese trvalého bydliště, musí být viditelně označeno Vaším jménem, příjmením a IČ.

Sídlo právnické osoby

Podobně jako v případě OSVČ, i v při zakládání firmy musíte živnostenskému úřadu sdělit, kde plánujete mít sídlo. Jde totiž o povinný údaj pro získání živnostenského oprávnění, které musí firma jako právnická osoba mít – více se dočtete v samostatném článku o živnosti pro firmu.

Informaci o sídle je třeba uvést rovněž v zakladatelské/společenské smlouvě, kterou podepisujete před zápisem do obchodního rejstříku. I v případě právnické osoby na budově sídlo viditelně označte názvem firmy a IČ.

Pozor! Sídlo není to stejné jako provozovna. Sídlo slouží k řízení firmy a styku s úřady, v provozovně obvykle dochází k samotnému výkonu podnikání – je to například prodejna, dílna apod. Může jít i o stejnou adresu, sídlo má však společnost vždy jen jedno, zatímco provozoven může mít několik.

Chystáte se začít podnikat?

Vyhněte se dohadování s majitelem nemovitosti a zřiďte si virtuální sídlo na prestižní adrese v Praze či Brně. Souhlas majitele nemovitosti i označení sídla u nás máte v ceně. Navíc se zbavíte starostí s přebíráním pošty – převezmeme ji a obratem Vám zašleme upozornění na e-mail.

A pokud se nechcete zdržovat formalitami, rádi za Vás vyřešíme rovněž kompletní založení firmy včetně běhání po úřadech.

Máte otázky? Napište nám a společně vše vyřešíme.


Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tuto stránku chrání služba reCAPTCHA a vztahují se na ni Zásady ochrany soukromíSmluvní podmínky společnosti Google.

Mohlo by Vás také zajímat