Při zakládání společnosti nelze nikdy určit přesný počet hodin nebo dnů, které Vám tento proces zabere. To, jak dlouho trvá založit společnost se liší na základě toho, zda jste se rozhodli pro založení společnosti s ručením omezeným, anebo jste zvolili jiný druh obchodní korporace.

Rozhodující je, jestli se do zakládání firmy pouštíte sami, s pomocí specializované firmy, zda začínáte se založením společnosti úplně od začátku, nebo jste se rozhodli pořídit si ready-made společnost, která je již předpřipravena nebo založit společnost online. Doba strávená zakládáním firmy v záleží na tom, jak pohotová bude komunikace s úřady a kolik času Vám zabere komunikace s bankou či soudy.

Obecně by se však dalo říci, že založení firmy se časově pohybuje okolo jednoho kalendářního měsíce. Nejjednodušší a zároveň nejrychlejší (pokud neuvažujeme ready-made firmy) je pravděpodobně založení společnosti s ručením omezeným. Založení akciové společnosti trvá o trochu déle, neboť se během procesu zakládání společnosti musí zvládnout více formálních záležitostí.

Jak probíhá založení společnosti?

Průběh zakládání firmy se pro jednotlivé druhy obchodních korporací liší, a protože nejrozšířenějším typem u nás je společnost s ručením omezeným, zaměříme se v tomto článku právě na ni.

Jak založit s.r.o.

Před zakládáním jakékoliv obchodní korporace, s.r.o. nevyjímaje, je potřeba, abyste si jako zakladatelé společnosti nastudovali všechny související zákony, připravili potřebnou dokumentaci, rozmysleli si podnikatelskou strategii a nechali si zhotovit notářský zápis. Zhotovení notářského zápisu je obzvláště důležité, neboť na jeho základě bude vznikat společenská smlouva, což je dokument, který je nutný pro vznik Vaší budoucí společnosti. Pokud si zvolíte dobrého notáře, může se celý proces zakládání společnosti výrazně urychlit.

Jakmile máte vytvořený notářský zápis, je potřeba vytvořit také speciální účet v bance, na který budete skládat základní kapitál společnosti (více o základním kapitálu s.r.o. od 1 Kč si můžete přečíst zde), který Vám bude přístupný až po vzniku společnosti - tedy po zapsání společnosti do obchodního rejstříku. Pokud se rozhodnete složit základní kapitál v nepeněžitých prostředcích, je třeba si najmout soudního znalce, který Váš nepeněžitý vklad nezávisle ohodnotí a jeho cenu navrhne soudu, což může celý proces založení společnosti výrazně pozdržet.

Po splnění všech předchozích kroků Vás bude čekat návštěva živnostenského úřadu, který Vám na Vaši žádost vystaví živnostenské oprávnění. Po obdržení živnostenského oprávnění je třeba podat návrh na zapsání firmy do obchodního rejstříku. Živnostenský úřad by se měl k tomuto návrhu vyjádřit do pěti pracovních dnů. Během této doby můžete být vyzváni k doplnění chybějící dokumentace, a tak po Vás může být vyžadován například Souhlas vlastníka nemovitosti se sídlem právnické osoby, a to jak v případě, že nemovitost ve které sídlíte je ve Vašem vlastnictví, tak i v případě, že si sídlo pronajímáte nebo se jedná o virtuální kancelář.

Vaše firma vzniká dnem zápisu do obchodního rejstříku a poté, co tak bude učiněno Vás čeká jen poslední povinnost a to zajít do banky, kde odblokujete speciální účet, který jste vytvořili na začátku celého procesu a nyní je na něm složený základní kapitál společnosti s ručením omezeným.

PS: Jestli si chcete ulehčit práci, stáhněte si vzory dokumentů k založení firmy (klikněte na vybraný dokument pro stažení – soubor .docx si upravíte dle potřeby). V souborech najdete například zakladatelské listiny, společenskou smlouvu či vzory pozvánek na valnou hromadu. Ale pokud se Vám nechce řešit papírování, kontaktujte nás prostřednictvím formuláře níže. Rádi pomůžeme rozjet Vaše podnikání.

Jak urychlit založení firmy?

Mnoho kroků v rámci založení společnosti urychlit nelze, neboť záleží především na rychlosti úřadů a nebo soudů. Co ale ovlivnit můžete, je příprava základních dokumentů či rychlost sepsání notářského zápisu. Pokud si chcete založení společnosti opravdu ulehčit, nejlepším řešením je kontaktovat nějakou specializovanou firmu, která se zaměřuje na zakládání společností a nabízí například založení společnosti online, díky kterému můžete společnost vytvořit během 5 minut a několika kliknutí myší. Jinou možností je zakoupit ready-made společnost, se kterou můžete začít podnikat již do 24 hodin od platby a nemusíte čekat na nic.

Máte nějaké dotazy ohledně daného tématu? Napište nám! Rádi Vám zodpovíme dotazy a poradíme, jak se založením, tak s procesem likvidace společnosti, či pronájmem virtuálního sídla.


Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tuto stránku chrání služba reCAPTCHA a vztahují se na ni Zásady ochrany soukromíSmluvní podmínky společnosti Google.

Mohlo by Vás také zajímat