Jak a proč se vyhnout švarcsystému? Hlavní znaky a rady

V České republice jsou v současné době skoro dva miliony osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Kolik z nich ale skutečně podniká a kdo má živnostenský list pouze naoko? Projděte si hlavní znaky tzv. švarcsystému a zjistěte, jak se vyhnout nelegálnímu způsobu práce.

Co je to švarcsystém?

Princip švarcsystému je jednoduchý: jedinec, který by za běžných okolností mohl vykonávat danou práci v pracovním poměru, ji vykonává jako OSVČ. Ve skutečnosti však nejde o vztah mezi dodavatelem a odběratelem, ale o klasickou závislou činnost maskovanou podnikáním.

Příkladem může být programátor, který má živnostenský list, ale pracuje pro jedinou společnost, pravidelně dochází do jejího sídla a k výkonu práce používá firemní počítač.

Zaměstnavatel tímto ušetří zejména díky neplacení odvodů na sociální a zdravotní pojištění a celkově nižší administrativě. Živnostník má zajištěnou dlouhodobou spolupráci a může využívat vybavení firmy, případně další benefity. Tento způsob zaměstnávání je však nelegální a hrozí za něj vysoké pokuty a sankce:

  • Pro zaměstnavatele: pokuta od 50 000 Kč do 10 milionů Kč, zákaz činnosti až na 2 roky.
  • Pro fyzickou osobu (OSVČ): pokuta až 100 000 Kč.
  • Další sankce: zpětné doplacení odvodů na sociální a zdravotní pojištění včetně penále.

Hlavní znaky švarcsystému

Pokud pracovní pozice vykazuje typické znaky zaměstnaneckého úvazku, ale místo pracovní smlouvy nebo dohody (DPP/DPČ) podle zákoníku práce firma vyžaduje práci na IČO, může jít o švarcsystém.

Jak rozlišit typické znaky závislé činnosti od podnikání:

  • 1

    Podřízený vztah: Pokud OSVČ plní příkazy zaměstnavatele a je celkově v podřízeném postavení, značí to pracovněprávní, ne obchodněprávní vztah (podnikání).

  • 2

    Pracovní nástroje zaměstnavatele: Živnostník využívá vybavení a sídlo firmy. Používá například její počítače, služební vůz a pracuje ve firemních prostorech.

  • 3

    Vystupování jménem zaměstnavatele: OSVČ používá při komunikaci údaje firmy zaměstnavatele, nevystupuje jako samostatný subjekt. Dalším znakem může být třeba firemní e-mailová adresa.

  • 4

    Pravidelné odměny o stejné výši: Živnostník ve švarcsystému není placený za konkrétní práci, ale je mu vyplácena fixní měsíční odměna. Jde typicky o částku, kterou v dané firmě dostává zaměstnanec na podobné pozici. Dále může mít OSVČ benefity jako stravenky nebo příspěvek na dovolenou.

  • 5

    Stanovená pracovní doba: OSVČ pracuje pro odběratele v pravidelných intervalech. Svou pracovní dobu také zaznamenává v docházkové knize nebo jiném evidenčním systému zaměstnavatele.

  • 6

    Práce pouze pro jednoho podnikatele: Živnostník spolupracuje výhradně s jednou firmou. Ve smlouvě může mít dokonce výslovný zákaz práce pro jiného odběratele nebo konkurenční doložku.

Pozor: Nejvyšší správní soud (NSS) 25. února 2025 znovu potvrdil svůj jednoznačný postoj vůči švarcsystému, kdy společnosti nesprávně kvalifikují zaměstnance jako samostatné dodavatele, aby se vyhnuly pracovněprávním a zejména pak i daňovým povinnostem.

NSS v rozsudku potvrdil pokutu ve výši 445 000 Kč pro firmu HENNLICH, s.r.o., která odměňovala osoby tzv. na fakturu, i když jejich práce splňovala definici závislé činnosti. Dále zdůraznil, že rozhodující je skutečná povaha pracovního vztahu, a ne pouze smluvní forma.

Jak se vyvarovat švarcsystému?

Švarcsystém je a bude šedá zóna. Když se však budete držet následujících rad, významně zvýšíte šance, že Vás případná kontrola neobviní z práce v švarcsystému. A pokud ano, bude daleko snazší dokázat, že nejde o pracovněprávní poměr.

Ochrana proti švarcsystému z pohledu firmy

Základem je dobře sepsaná smlouva:

  • Jasně definujte, jaké konkrétní dílo nebo jeho část pro Vás OSVČ vykoná.
  • Současně v ní musí být zřetelně zakotvená nezávislost pracovníka.
  • Neomezujte spolupráci živnostníka i s jinými odběrateli a vynechejte konkurenční doložku.

Smlouva by také neměla obsahovat žádné aspekty typické pro klasický vztah zaměstnanec – zaměstnavatel jako třeba fixní měsíční odměnu (pokud nejde o paušál například na servisní pohotovost), stanovenou pracovní dobu, benefity nebo místo výkonu práce v sídle Vaší firmy.

Pokud nechcete nabrat přímo zaměstnance, využijte další legální možnosti, které neobcházejí zákoník práce, jako DPP, DPČ, pracovní agenturu nebo outsourcing.

Ochrana proti švarcsystému z pohledu OSVČ

Jako OSVČ si pohlídejte, že předmětem činnosti není soustavná práce, ale její výsledek nebo jednorázové plnění.

K práci využívejte vlastní prostředky a vykonávejte ji ve Vámi zvolené lokalitě, ideálně mimo sídlo, provozovnu či pobočku odběratele. Pokud je nezbytné využívat nástroje či prostory zaměstnavatele, musíte si jejich pronájem smluvně ukotvit.

Současně i rozvrh práce by měl být volný. Jako OSVČ jste pánem svého času, proto neevidujte pracovní dobu v docházkové knize ani jiném evidenčním systému objednavatele.

Ideálně vykonávejte činnost pro více odběratelů, pod svým jménem a fakturujte dle odvedené práce.

Rozjeďte své podnikání legálně

Už víte, jak se vyhnout švarcsystému, a chcete začít podnikat na IČO? Založte si s námi živnostenský list pro OSVČ. Stačí vyplnit kontaktní formulář a pustíme se do práce.

Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tuto stránku chrání služba reCAPTCHA a vztahují se na ni Zásady ochrany soukromíSmluvní podmínky společnosti Google.

Mohlo by Vás také zajímat