Vše, co potřebujete vědět o zveřejňování účetní závěrky

22.03.2021

Víte, kdo, kdy a jak musí sdílet své účetnictví ve sbírce listin a jaké hrozí postihy v případě porušení tohoto předpisu? O tom se dočtete v článku.

Koho se povinnost týká

Podle § 21a) zákona o účetnictví se jedná o všechny subjekty, které jsou zapsané v příslušném veřejném rejstříku, nejčastěji obchodním, ale například i spolkovém či nadačním, a zároveň vedou účetnictví. Zaslat dokumenty tak musí obchodní korporace (veřejná obchodní společnost, komanditní společnost, společnost s ručením omezeným, akciová společnost či družstvo), podnikatelé a neziskové organizace, ale i společenství vlastníků jednotek.

Co by mělo být obsahem

Účetní závěrka musí být před odesláním kompletní a u podvojného účetnictví nesmí chybět:

  • Rozvaha,
  • Výkaz zisku a ztrát,
  • Příloha,
  • Přehled o peněžních tocích a změnách vlastního kapitálu (kromě malých a mikro účetních jednotek).

V případě jednoduchého účetnictví odevzdáváte pouze přehled o majetku a závazcích.

Akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným, které mají povinný audit, přikládají také výroční zprávu.

Zákon o účetnictví může v některých případech nařídit vyhotovení i další dokumentace jako mimořádné nebo konsolidované účetní závěrky, zprávy auditora nebo třeba zprávy o vztazích či o platbách.

Kdy je termín odevzdání

Jednoduše se dá říci, že bez zbytečného odkladu. Maximální lhůta je však do 30 dnů od auditu a schválení příslušným orgánem. Subjekty bez povinné kontroly mají lhůtu delší, a to až do 12 měsíců od rozvahového dne (až na některé výjimky to obvykle znamená, že do konce roku musí firma zveřejnit účetní závěrku za rok předchozí).

Jakými způsoby zaslat

Podklady je nutné poskytnout příslušnému rejstříkovému soudu v elektronické podobě ve formátu PDF, a to prostřednictvím datové schránky, e-mailem s elektronickým podpisem nebo přes aplikaci ePodatelna na webu www.justice.cz.

Sankce za nedodržení

V případě, že účetní informace nezveřejníte řádně a včas, dopustíte se přestupku a finanční úřad vás obvykle nejdříve vyzve k nápravě. Pokud tak neučiníte ani do určené lhůty, rejstříkový soud vám uloží pokutu až do výše 100.000 Kč. Vždy je nejdůležitější s orgány státní správy komunikovat a nedělat mrtvého brouka. V takovém případě se totiž při opakovaném porušování povinností může stát i to, že soud pošle firmu do likvidace.

Přenechte účetní starosti nám

Věnujte se pouze svému podnikání a nezatěžujte se administrativními záležitostmi, jako jsou právě účetní závěrky nebo výroční zpráva. Jsme tu pro vás, pohlídáme všechny zákonné lhůty a rádi převezmeme zodpovědnost za to, abyste odevzdali vše tak, jak máte. Zjistěte více, co vše pro vás můžeme udělat v oblasti vedení účetnictví.

Novinky z našeho blogu

14.04.2021

Každá cesta má svůj konec. Chystáte se ukončit živnostenské podnikání? Rádi vám poradíme, na co si dát pozor, co všechno zařídit a jakým úřadům dát o…

Celý článek
12.04.2021

Už dlouho sníte o vlastním podnikání, nebo působíte jako OSVČ a cítíte, že je čas posunout váš byznys kupředu? Pokud vám z představy hromady papírování a…

Celý článek
05.04.2021

Jakou roli má ve firmě jednatel a kdo je to společník? Jaký je mezi nimi rozdíl? Zjistěte více o vztazích ve společnosti s ručením omezeným v tomto…

Celý článek
01.04.2021

Pokud plánujete expanzi do zahraničí, nebo máte v zahraničí firmu a chcete své podnikání rozšířit i do České republiky, nemusíte zakládat novou společnost.…

Celý článek
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Další informace