IČO a DIČ: jaké jsou hlavní rozdíly a kde tyto údaje vyhledat?

V podnikání jsou IČO a DIČ možná nejpoužívanějšími zkratkami. Pokud zakládáte firmu nebo si zřizujete živnost, určitě se s těmito pojmy setkáte. Proto musíte vědět, v čem se tyto dva identifikátory liší, kdo Vám je přidělí a kde si můžete vyhledat IČO a DIČ ostatních firem nebo OSVČ.

Co je IČO a DIČ

Identifikační číslo, tedy IČO (dříve také IČ) je unikátní osmimístný kód, který identifikuje právnickou osobu, podnikající fyzickou osobu nebo organizační složku státu. Každý subjekt může mít pouze jedno IČO.

Daňové identifikační číslo, tedy DIČ, slouží k identifikaci daňového subjektu a skládá se z kódu země a z osmi až deseti číslic (např. CZ27767680). Má ho každá právnická a fyzická osoba, která je plátcem daně (jakékoli včetně daně z příjmu, nejen DPH).

K čemu slouží IČO a DIČ

Jaký je rozdíl mezi IČO a DIČ a kdy se tato dvě identifikační čísla používají? Důležitá jsou zejména pro účetnictví, daně a identifikaci při jednání s úřady.


Identifikační číslo (IČO):

  • slouží pro identifikaci subjektu (právnické osoby, podnikající fyzické osoby, organizační složky státu),
  • odběratel i dodavatel (kromě svobodných povolání) ho musí uvádět na každé faktuře.

Daňové identifikační číslo (DIČ):

  • má důležitou roli při odvodu daní,
  • slouží primárně pro komunikaci s finančním úřadem,
  • plátce DPH jej musí uvádět na všech dokladech,
  • neplátce DPH musí a měl by uvádět své DIČ pouze ve styku s FÚ,
  • kdo pracuje s dokladem, na kterém je uvedeno DIČ, musí si ověřit, zda je vystavitel plátce DPH, a podle toho doklad správně zaúčtovat.

Jak získat IČO a DIČ

Firma

IČO firmám přidělí rejstříkový soud po vzniku společnosti. DIČ jim uděluje finanční úřad po registraci k dani. U české právnické osoby je daňovým identifikátorem zpravidla zkratka CZ + její IČO.

OSVČ

Osoby samostatně výdělečně činné získají identifikační číslo od živnostenského úřadu při ohlášení živnosti nebo vystavení koncese. Takzvaným svobodným povoláním (např. daňovým poradcům nebo tlumočníkům) vystaví IČO Český statistický úřad. OSVČ získává DIČ po registraci k dani na finančním úřadě a obvykle ho tvoří zkratka CZ + rodné číslo.

Kde najít IČO a DIČ

Firma

IČO společnosti můžete najít například v registru firem ARES nebo v obchodním rejstříku. A jak zjistit DIČ? To je rovněž v ARESu a dostanete se k němu přes kolonku „DPH” u konkrétní firmy. Podle identifikačního čísla lze vyhledat daňový subjekt také v registru plátců DPH.

OSVČ

Identifikační číslo OSVČ můžete najít v živnostenském rejstříku, kde konkrétní osoby vyhledáte podle jména. DIČ podnikající fyzické osoby odvádějící DPH najdete stejně jako u firmy – pokud je OSVČ plátce DPH, ARES tuto informaci zobrazí. DIČ neplátce zde nenajdete, většinou je jím ale rodné číslo fyzické osoby.

Zakládáte firmu nebo živnost? Poradíme Vám

Teď už víte, co to je IČO a DIČ. Chystáte se založit novou firmu nebo si zřídit živnost? Pokud se nechcete zdržovat administrativou a raději využijete zkušeností našeho týmu odborníků, ozvěte se. Stačí vyplnit kontaktní formulář a můžeme začít!

Nabízíme založení společnosti kompletně online – do 10 dní je hotovo. Jestli nechcete ztrácet čas papírováním a potřebujete mít firmu co nejdříve, vyberte si z našich ready-made společností. Samozřejmě pomůžeme i s živnostenským oprávněním pro OSVČ.


Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tuto stránku chrání služba reCAPTCHA a vztahují se na ni Zásady ochrany soukromíSmluvní podmínky společnosti Google.

Doporučujeme

Založení firmy online
Založení firmy online

Podnikejte do 3 dnů! Rychlé založení firmy online…

Podnikejte do 3 dnů! Rychlé založení firmy online na pár kliknutí od %%jakeProductPrice-code=PZ01=%% – a papírování…

Zjistit více Zjistit více
Založení živnosti
Založení živnosti

Podnikejte jako OSVČ – živnost zařídíme za Vás.…

Podnikejte jako OSVČ – živnost zařídíme za Vás. Neztrácejte se v administrativě spojené s ohlášením živnosti a ušetřete…

Zjistit více Zjistit více

Mohlo by Vás také zajímat