Ukončili jste studium a rozhodli se začít podnikat? Nevíte si rady se zdravotním a sociálním pojištěním? Neztrácejte hlavu.

V první řadě je důležité, uvědomit si zda se jedná o samostatně výdělečnou činnost hlavní, nebo samostatně výdělečnou činnost vedlejší. Pokud například po škole nastoupíte do zaměstnání na hlavní pracovní poměr a samostatně výdělečnou činnost provádíte souběžně, jedná se o vedlejší činnost.

Samotné zřízení živnosti je nutné do 8 dnů ohlásit na příslušnou zdravotní pojišťovnu a OSSZ v místě podnikání (dle sídla podnikání). Sídlo podnikání Vám zapíší dle trvalého bydliště. Sídlo společnosti můžete mít také na jiné adrese na základě Souhlasu s umístěním sídla.

Samostatně výdělečná činnost hlavní

V případě, že Vaše samostatně výdělečná činnost je hlavní, je nutné v prvním roce platit alespoň minimální zálohy na zdravotním a sociálním pojištění.

Základní měsíční záloha za rok 2016 na zdravotním pojištění je 1 823 Kč a na sociálním pojištění 1 972 Kč. Základní zálohy na pojištění se každým rokem mění, směrem nahoru samozřejmě.

Měsíční zálohy za sociální pojištění se platí vždy do 20. dne následujícího měsíce na bankovní účet místně příslušné OSSZ a měsíční zálohy na zdravotním pojištění jsou splatné vždy do 8. dne následujícího měsíce.

Doporučujeme vždy nastavit trvalé příkazy, aby nedošlo k zpoždění plateb nebo dokonce neuhrazení. V obou případech Vám hrozí penále, které Vám naúčtují na konci roku při obdržení zúčtování.

Samostatně výdělečná činnost vedlejší

V případě, že se jedná o činnost vedlejší, zálohy na zdravotním pojištění neplatíte (zdravotní pojištění za Vás platí zaměstnavatel, případně u studentů stát). Zálohy na sociálním v případě vedlejší činnosti neplatíte pouze první rok, po prvním roce záleží na dosažení hrubého zisku.

U hlavní činnosti Vám zálohy na zdravotním a sociálním pojištění budou upraveny dle reálného přehledu, který je nutný vždy za daný rok podat. Přehled je nutné dodat na příslušnou zdravotní pojišťovnu a OSSZ nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém jste podali daňové přiznání za daný kalendářní rok, tj. nejpozději do 2. 5. 2017.

Pokud Vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce a Vy jako OSVČ tuto skutečnost doložíte nejpozději do 30. 4. 2016, posunuje se termín podání přehledu na 1. 8. 2017.

Pokud se Vám to zdá složité, nevadí. Jsme schopni Vám rychle zřídit živnost a veškeré s tím spojené administrativní a byrokratické úkony. Poskytneme Vám sídlo podnikání na prestižní adrese v Praze, veškeré termíny můžete hodit za hlavu, máme tým účetních a daňových poradců, kteří si poradí s jakýmkoli individuálním požadavkem.

Kontaktujte nás a uvidíte, že začátek podnikání může být snadný.


Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tuto stránku chrání služba reCAPTCHA a vztahují se na ni Zásady ochrany soukromíSmluvní podmínky společnosti Google.

Mohlo by Vás také zajímat