Změny v sankcích dle daňového řádu
Novelizace daňového řádu přinesla řadu změn, např. zavedení nové podoby daňové informační schránky nebo úpravy ve lhůtách pro podání přiznání k dani z příjmů. Vedle toho došlo také k revizi sankcí.
Od 1. ledna 2021 došlo ke změně v celkové koncepci sankčních úroků – jejich výše se nově řídí občanským zákoníkem, resp. nařízením vlády, takže základní referenční sazbou je nyní hodnota 8 %. Došlo tak k výraznému snížení oproti dříve uplatňovaným 14 %. V důsledku toho dochází k redukci sankčních úroků, a to následujícím způsobem:
- úrok z prodlení (pozdě zaplacená daň): 8 % + repo sazba ČNB;
- úrok z posečkané částky: polovina z 8 % + repo sazba ČNB.
Změna v referenční sazbě bude promítnuta i v případě sankcí vyměřených ve prospěch daňových poplatníků v důsledku chyb na straně správce daně (např. úrok z nesprávně stanovené daně nebo úrok z neoprávněného vymáhání).
Nově zavedenou zajímavostí je pak možnost požádat o změnu DIČ na žádost poplatníka tak, aby již v sobě neobsahovalo rodné číslo, ale bylo vygenerováno správcem daně jako anonymní identifikátor.
Novinky z našeho blogu
Každá cesta má svůj konec. Chystáte se ukončit živnostenské podnikání? Rádi vám poradíme, na co si dát pozor, co všechno zařídit a jakým úřadům dát o…
Celý článekUž dlouho sníte o vlastním podnikání, nebo působíte jako OSVČ a cítíte, že je čas posunout váš byznys kupředu? Pokud vám z představy hromady papírování a…
Celý článekJakou roli má ve firmě jednatel a kdo je to společník? Jaký je mezi nimi rozdíl? Zjistěte více o vztazích ve společnosti s ručením omezeným v tomto…
Celý článekPokud plánujete expanzi do zahraničí, nebo máte v zahraničí firmu a chcete své podnikání rozšířit i do České republiky, nemusíte zakládat novou společnost.…
Celý článek