Koncesovaná živnost

Pomůžeme Vám získat oprávnění ke koncesované živnosti

Mám zájem o koncesovanou živnost Mám zájem o koncesovanou živnost
Koncesovaná živnost

Koncesované živnosti jsou regulovaným druhem živností. Vyřízení koncesované živnosti vyžaduje doložení odborné způsobilosti buď dotyčné fyzické osoby nebo fyzické osoby, která bude působit jako odpovědný zástupce.

Získejte koncesovanou živnost bez starostí

Které živnosti mezi koncesované živnosti patří, je možné najít v živnostenském zákoně – konkrétně v jeho příloze číslo 3. Pro získání konceseživnostenského oprávnění musí žadatel doložit mimo jiné také svou odbornou způsobilost, tedy určité vzdělání (řádné ukončení vzdělání daného stupně) a také praxi v oboru v délce, kterou zákon vyžaduje. Pro některé koncese je třeba splnit ještě další podmínky stanovené zákonem.

Co je vlastně koncese?

Živnost je dle živnostenského zákona soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem. Pro určité oblasti živnosti je v živnostenském zákoně zakotvena povinnost získat státní povolení, bez kterého není živnost v těchto odvětvích možné provozovat – koncesi. Živnostník nebo odpovědný zástupce potom musí splňovat jak všeobecné, základní podmínky dle živnostenského zákona, tak zvláštní podmínky, což je především odborná způsobilost.

U žadatele také nesmí trvat žádná z překážek provozování živnosti. Koncesované živnosti jsou vyjmenovány v příloze č. 3 živnostenského zákona – u těchto činností tedy živnostenské oprávnění vzniká až udělením koncese. U právnických osob potom živnostenské oprávnění vznikne až zapsáním živnostenského oprávnění do veřejného rejstříku u této právnické osoby. Přitom platí, že na vydání koncese, tedy státního povolení pro danou podnikatelskou činnost, nemáte právní nárok. Ani při splnění zákonných podmínek tak není zaručeno, že bude koncesní listina udělena, a žadatel tak živnostenské oprávnění pro danou oblast získá.

Pro které oblasti podnikání je potřebná koncese?

Koncesi je třeba získat např. na prodej alkoholu, když chcete podnikat v oblasti výroby a úpravy kvasného a konzumního lihu, lihovin a ostatních alkoholických nápojů (kromě piva, vín a několika dalších výjimek). Koncese je nutná také pro provozování nákladní autodopravy, pořádání veřejných dražeb, založení pohřební služby nebo pro založení cestovní kanceláře. Přísné podmínky pro získání koncesní listiny jsou následkem především snahy zajistit bezpečnost ve vyjmenovaných podnikatelských činnostech.

Místní příslušnost živnostenských úřadů dnes už není stanovena, takže žádost o přidělení koncesované živnosti můžete podat na jakémkoli živnostenském úřadě v České republice. Na živnostenském úřadě by se také hlásily případné změny údajů, ke kterým by u živnostníka došlo. Pokud se Vám nechce chodit po úřadech, objednejte si vyřízení koncesované živnosti pohodlně online.

U zahraničních žadatelů je celý proces složitější

V případě cizinců je živnostenskému úřadu předkládáno čestné prohlášení o bezúhonnosti učiněné před notářem nebo jiným příslušným orgánem. Dokument, který by dokládal zvláštní kvalifikaci vyžadovanou pro určité činnosti, může být nahrazen dokladem o uznání odborné kvalifikace vydaným uznávacím úřadem (což je Ministerstvo průmyslu a obchodu) podle zákona o uznávání odborné kvalifikace.

Nebuďte na to sami

Využijte pro vyřízení živnostenského oprávnění pro koncesované živnosti služeb specialistů. Vše proběhne bez komplikací, rychle a přesně podle práva. Naše zkušenosti Vám mohou být zárukou spolehlivých služeb. Nebudete muset nic zkoumat, zjišťovat ani ověřovat. Poradíme Vám, jak ve Vaší situaci co nejlépe zařídit, abyste podnikali legálně a zcela v souladu s právními předpisy.

Neztrácejte svůj čas, který můžete raději věnovat svému podnikání. Spolehněte se na nás. Objednejte si vyřízení živnosti online nebo nás neváhejte oslovit pro konzultaci své situace a návrh ideálního řešení.

Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tuto stránku chrání služba reCAPTCHA a vztahují se na ni Zásady ochrany soukromíSmluvní podmínky společnosti Google.

Další služby pro Vaše úspěšné podnikání


Daňová evidence pro OSVČ
Daňová evidence pro OSVČ

Soustřeďte se na podnikání naplno bez starostí s administrativou. Využijte pro vedení své daňové evidence služeb našich odborníků a poradců.

Daňové přiznání
Daňové přiznání

Termín podání se blíží, ale Vy nemáte čas na papírování? Objednejte si daňové přiznání online a formuláře vyřešíme za Vás – ať jste OSVČ, nebo zaměstnanec.

Sídlo pro OSVČ
Sídlo pro OSVČ

Nechcete zveřejnit svou soukromou adresu nebo bydlíte v nájmu? Vyberte si prestižní virtuální sídlo pro OSVČ v Praze nebo v Brně od 135 Kč měsíčně.

Čísla, která se mění správným směrem

11 500+ Založených a prodaných společností
24 000+ Poskytnutých sídel společnosti
13 Let naší historie

Novinky z našeho blogu