Jaké jsou daňové dopady převodu podílu v obchodní korporaci?
Podmínky, které musí právnické osoby splnit, pokud chtějí převod podílu v obchodních korporacích osvobodit od daně z příjmu.
Co je potřeba splnit pro převodu podílu v obchodní korporaci?
Dle českého zákona o daních z příjmů je převod podílů v obchodních korporacích zdanitelným příjmem. Existují však určité výjimky, díky kterým lze takový prodej od daně osvobodit. Jaké jsou tedy možnosti v případě právnických osob?
U právnických osob je podstatný vznik vztahu tzv. mateřské a dceřiné společnosti. Tento vztah mezi obchodními korporacemi (se sídlem na území EU) vzniká při splnění následujících podmínek:
- držba minimálně 10 % podílu na základním kapitálu dceřiné společnosti;
- splnění časového testu - tato držba musí trvat nepřetržitě alespoň 12 měsíců;
- a odpovídající právní forma (nejčastěji s.r.o., a.s. nebo družstvo).
Pokud jsou výše uvedené podmínky splněny, přičemž žádná ze společností není v likvidaci, je možné příjem z převodu podílu na dceřiné společnosti na úrovni mateřské společnosti osvobodit od daně z příjmů. Je však třeba mít na paměti, že veškeré související náklady (např. faktury za právní poradenství) budou představovat daňově neuznatelný výdaj.
Obdobná pravidla platí i v případě daňového osvobození podílů na zisku, které mateřská společnost inkasuje.
Novinky z našeho blogu
Rozhodujete se, která forma podnikání je pro vás ta pravá? Pomůže vám tento přehled hlavních rozdílů mezi akciovou společností a společností s ručením…
Celý článekNovelizace daňového řádu přinesla řadu změn, např. zavedení nové podoby daňové informační schránky nebo úpravy ve lhůtách pro podání přiznání k dani z příjmů.…
Celý článekV lednu 2021 vešel v platnost tzv. daňový balíček, který v sobě obsahoval celou řadu změn s dopadem do oblasti hmotného a nehmotného majetku. Novela…
Celý článekDaňové přiznání se týká hlavně podnikatelů. V tomto článku zjistíte základní informace, které vám pomohou s vyplněním daňového přiznání. Podáváte daňové…
Celý článek