Podle čeho poznáte, zda je Vaše společnost malá, střední, nebo velká?

Před několika lety došlo k zavedení kategorií účetních jednotek dle jejich velikosti. Rozlišujeme tak mikro, malé, střední a velké účetní jednotky. Zatřídění do konkrétní kategorie záleží na několika kritériích, které je třeba průběžně sledovat, a případný posun do jiné kategorie uvést mimo jiné ve formuláři daňového přiznání.

Z tohoto pohledu je relevantní netto hodnota aktiv, průměrný přepočtený počet zaměstnanců a celkový úhrn ročního čistého obratu.

Kdy má firma povinný audit?

Vedle kategorie účetní jednotky je třeba sledovat i případné splnění podmínek pro povinný audit. Mikro účetní jednotky mají povinný audit jen ve vybraných případech, naopak střední a velké účetní jednotky mají povinný audit vždy.

A jaké jsou limity pro posouzení povinného auditu dle české účetní legislativy?

  • průměrný přepočtený počet zaměstnanců přesáhne 50,
  • netto hodnota aktiv přesahuje 40 mil. Kč, a
  • roční úhrn čistého obratu přesáhne 80 mil. Kč.

Důležitá je i právní forma účetní jednotky. Pro akciové společnosti a svěřenské fondy platí, že stačí splnit jedno z výše uvedených kritérií, a to dvě účetní období po sobě. V případě ostatních právních forem platí, že musí být splněna minimálně dvě výše uvedená kritéria, opět dvě účetní období po sobě.

Potřebujete pomoci s klasifikací Vaší společnosti, zjistit, zda má povinný audit nebo něco dalšího v souvislosti s účetnictvím pro společnosti? Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme. Stačí vyplnit formulář pod článkem a pustíme se do toho.


Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tuto stránku chrání služba reCAPTCHA a vztahují se na ni Zásady ochrany soukromíSmluvní podmínky společnosti Google.

Doporučujeme

Účetnictví pro firmy
Účetnictví pro firmy

Netrapte se s účetnictvím, mzdami, daněmi, audity a…

Netrapte se s účetnictvím, mzdami, daněmi, audity a závěrkami. Svěřte účetnictví Vaší firmy profesionálům. Kontaktujte…

Zjistit více Zjistit více

Mohlo by Vás také zajímat