Poradna

Přečtěte si odpovědi na časté otázky, vyhledejte si dotaz na webu nebo nám napište

Přejít na kategorie otázek Přejít na kategorie otázek
Poradna

Jak Vám můžeme pomoci?

lupa

...nebo si vyberte kategorii, která Vás zajímá.

Založení firmy

Záznam v rejstříku trestů není překážkou k vyřízení OSVČ nebo s.r.o. Je ale nutné brát v potaz podstatu trestného činu, která nesmí souviset s podnikáním nebo ekonomickou činností.


SOP je zkratka pro soudní poplatek. Pokud se zakládá společnost s jedním společníkem a jednatelem, zpravidla stačí standardní verze zakladatelské listiny bez SOP. Pokud dochází k úpravám listin nad rámec zákonných norem, například u firmy s více společníky, je třeba zaplatit SOP a další náklady na notáře.


Ano, pro cizince platí stejná pravidla jako pro občany ČR. Jako první krok doporučujeme zařídit si pro firmu bankovní účet, který je nutný pro složení základního kapitálu. Jednodušší varianta je koupit si jednu z našich ready-made společností.

Více informací

Splnit takový požadavek je celkem složité, s ohledem na veřejný obchodní rejstřík. Existují různé způsoby, například dosadit do společnosti někoho jiného a jednat na základě plné moci. Takové postupy Vám nedoporučujeme.


Zápis do OR probíhá přímým zápisem u notáře a společnost je do druhého dne zobrazena v portálu or.justice.cz.


Minimální výše základního kapitálu u společnosti s ručením omezeným je 1 Kč.

Více informací

  • Vyšší základní kapitál zvyšuje důvěryhodnost firmy. V OR vypadá lépe základní kapitál 200 000 Kč než 1 Kč.
  • Vyšší kapitál je výhodnější při plánovaných prvotních nákladech společnosti bez prvotních příjmů.

Více informací

Klasickým založením společnosti se rozumí zápis do OR do 10 pracovních dnů vč. vyřízení živnostenského oprávnění. U expresního založení do 24 hodin se společnost do OR zapisuje pouze s činností pronájem nemovitostí. Další živnosti se mohou vyřídit až po zápisu a podat dodatečně k zapsání u soudu. Zápis je pak proveden i během jednoho dne.


Exekuce není překážkou, problémem je pouze insolvence. V takovém případě není možné být jednatelem, pouze společníkem.


Plátcovství DPH není automatickou záležitostí. Po vzniku společnosti je nutné odeslat na příslušný finanční úřad dobrovolnou registraci k této dani. Také se hodí mít připravené dokumenty jako např. přijaté/vystavené faktury, smlouvy s případnými obchodními partnery apod. Finanční úřad každou žádost posuzuje individuálně.

Více informací

Samozřejmě, sídlo můžete mít na jakékoli adrese, tedy i na adrese trvalého bydliště. Vždy je nutné poskytnout souhlas s umístěním sídla vč. ověřených podpisů všech majitelů dané nemovitosti, i když je to například Vaše nemovitost.


Tato možnost existuje, je však třeba uhradit náklady odhadce a celý proces trvá mnohem déle než při složení základního kapitálu v penězích.


Osobní schůzka není nutná, celý proces vyřídíme i na dálku. E-mailem Vám pošleme potřebné dokumenty k podpisu a ověření.

Více informací


Přístupy do datové schránky se generují automaticky a jsou odeslány na trvalou adresu jednatele. V případě, že přístupy nepřijdou, stačí zajít na pobočku České pošty, zneplatnit stávající přístupy a vystavit nové. Tato služba je na počkání a zdarma.


Jednatel se musí chovat jako řádný hospodář a zodpovídá za společnost, tedy i za případné dluhy způsobené špatným hospodařením.

Více informací

Když se jídlo nebo nápoje fyzicky připravují, je to hostinská činnost. Pokud se prodává pouze balené zboží, spadá to pod volnou živnost velkoobchod a maloobchod.


Není to nutné, pokud máte k dispozici vlastní adresu. Musíte nám však dodat souhlas s umístěním sídla s úředně ověřeným podpisem vlastníka dané nemovitosti. S vyhotovením dokumentu Vám rádi pomůžeme.


Ano, z funkce jednatele se lze odvolat. Když společnost nebude mít jednatele, budou její společníci vyzváni k dosazení jednatele. Pokud k tomu nedojde, může obchodní soud přistoupit k likvidaci společnosti a nechat ji vymazat z OR.


Ano, je nutné získat nové živnostenské oprávnění, protože se zřizuje přímo na právnickou osobu (firmu), nikoli na jednatele či společníka.

Více informací

Ano, počet není nijak omezen.


Ano, ze zákona musí mít s.r.o. bankovní účet.


Ano, jednatelem i společníkem může být stejná osoba.

Více informací

Společnost je právnická osoba a jako taková sociální ani zdravotní pojištění nehradí. Ale jestliže má společnost nějaké zaměstnance, musí za ně odvádět zdravotní a sociální pojištění.


Nenašli jste, co jste potřebovali? Napište nám!

Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tuto stránku chrání služba reCAPTCHA a vztahují se na ni Zásady ochrany soukromíSmluvní podmínky společnosti Google.

Čísla, která se mění správným směrem

11 500+ Založených a prodaných společností
24 000+ Poskytnutých sídel společnosti
13 Let naší historie

Novinky z našeho blogu