Kalkulačka na rok 2022: vyplatí se Vám paušální daň OSVČ?

Letos mohli živnostníci poprvé využít paušální daň a usnadnit si tak administrativu. Zatím jste se k ní nepřihlásili a váháte, jestli se Vám to vyplatí? Nová kalkulačka na rok 2022 Vám dá odpověď.

Paušální daň OSVČ. Ano, nebo ne?

V lednu 2021 začala platit zásadní novelizace paušální daně. Do té doby se jednalo o řešení vhodné pro úzkou skupinu poplatníků. Nově se však rozšířil okruh osob, na které se tento zjednodušující nástroj může vztahovat. Registrace k paušální dani je dobrovolná.

Přechod na paušální daň sice zásadně eliminuje papírování ve vztahu k finančnímu úřadu i z pohledu sociálního a zdravotního pojištění, ale nevyplatí se všem. Zjistěte, jak jste na tom právě Vy. Není nic jednoduššího, než využít kalkulačku paušální daně pro rok 2022 na webu ministerstva financí ČR.

Výše paušální daně pro rok 2022

Pro rok 2022 byla částka paušální daně stanovena na 5 994 Kč měsíčně, oproti roku 2021 se tedy zvyšuje o 525 Kč. Připomeňme, že tato platba obsahuje odvod na zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmů, a to v následující struktuře:

  • 3 267 Kč na sociální pojištění (o 426 Kč více, než činí minimální záloha pro příští rok);
  • 2 627 Kč na zdravotní pojištění (shodně s minimální výší zálohy);
  • 100 Kč na daň z příjmů.

Paušální daň hradíte na účet místně příslušného finančního úřadu do 20. dne v měsíci. Po konci roku nemusíte podávat daňové přiznání ani přehledy pro pojišťovnu a ČSSZ.

Termíny přihlášení a odhlášení
z paušální daně OSVČ

V případě, že se Vám vyplatí a chcete se ní přihlásit, dejte finančnímu úřadu vědět do 10. ledna 2022 prostřednictvím oznámení o vstupu do paušálního režimu.

Pokud už v režimu paušální daně jste a zjistili jste, že pro Vás není výhodný, můžete se z něj dobrovolně odhlásit do 10. ledna 2022. Do konce roku 2021 však musíte paušální daň stále platit.

Nevíte si rady s daněmi? Obraťte se na nás!

Zdá se Vám daňová problematika složitá a stále přemýšlíte, jestli bude lepší zůstat u paušálních či reálných výdajů, nebo raději zvolit paušální daň? Napište nám. Pomůžeme Vám se rozhodnout správně, abyste na daních neplatili více, než musíte. Postaráme se i o případné daňové přiznání.


Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Další informace