7 nejčastějších chyb v daňovém přiznání. Jak jim předejít?

Některá pochybení se v daňových přiznáních každoročně opakují i přesto, že na ně finanční správa upozorňuje. Zjistěte, která to jsou – zvýšíte tak svou šanci, že odevzdáte přiznání správně hned napoprvé. Navíc jsme pro Vás připravili návod, jak postupovat v případě, že jste podali přiznání s chybou.

Co si pohlídat, abyste předešli chybám
v daňovém přiznání

 • Termín pro podání a platbu daně. Základem úspěchu je odevzdat přiznání včas. Papírové letos podejte do 3. dubna a elektronické do 2. května (tento termín se týká většiny podnikatelů). Jestliže za Vás přiznání zpracovává a odesílá daňový poradce či advokát, máte čas až do 3. července.

  Ve stejných lhůtách musíte daň také zaplatit. Pokud tedy vyplňujete na poslední chvíli, pohlídejte si, abyste platbu odeslali s předstihem a aby se včas připsala na účet finančního úřadu.
 • Sleva na děti. Daňovou slevu na vyživované dítě si v přiznání odečítá vždy pouze jeden z rodičů. Pokud máte dětí více, můžete si vybrat, kdo využije slevu na které z nich – nesmí se ale stát, že slevu na jedno dítě uplatníte oba zároveň.
 • Sleva na manžela/manželku. Na úlevu ve výši 24 840 Kč máte nárok, když příjmy toho druhého nepřesáhnou 68 000 Kč za rok. Do limitu příjmů se však započítává nejen hrubá mzda a výdělky z podnikání, ale také mateřská, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti nebo starobní a invalidní důchod. Nezahrnuje se do nich rodičovská.
 • Školkovné. Daň z příjmu si můžete snížit o náklady vynaložené na pobyt dítěte v předškolním zařízení, maximálně však 16 200 Kč za rok. Jestliže jste ale za školku loni zaplatili méně, uplatníte si slevu v reálné výši, nikoli plnou částku.
 • Odpočet úroků z hypotéky. Lze je uplatnit maximálně do výše 150 000 Kč za rok, a jen pokud jste majitelem nemovitosti a využíváte ji k bydlení – buď Vy sami nebo Vaši blízcí. Na odpočet nemáte nárok například u hypotéky na byt sloužící k pronájmu nebo na rekreační chatu.
 • Přílohy. Uplatňujete si daňové odpočty úroků z hypotéky, životního či penzijního pojištění nebo darů? Nezapomeňte k formuláři přiložit potvrzení, že jste je skutečně zaplatili.
 • Elektronické podání. Většina podnikatelů včetně OSVČ musí daňové přiznání za rok 2022 podat elektronicky. Nezapomeňte na to a přiznání odešlete v XML formátu přes datovku nebo portál Mojedane.cz, ať se vyhnete komplikacím.

TIP: Investujete a nevíte, zda a jak své obchodování uvést v daňovém přiznání? Přečtěte si naše články o tom, jak zdanit kryptoměnyjak zdanit akcie.


Co když jste odevzdali přiznání s chybou?

Odesláno. Oddechli jste si, že máte letošní daňové přiznání za sebou, ale vzápětí jste zjistili, že jste při vyplňování udělali chybu nebo na něco zapomněli. Co teď? Bez obav, máte 2 možnosti, jak to napravit.


Opravné daňové přiznání

Opravné přiznání využijete v případě, kdy ještě neuplynula lhůta pro podání daňového přiznání. Jednoduše pošlete formulář znovu a se správnými údaji, přičemž na první straně zaškrtnete, že jde o opravné přiznání. Finanční úřad pak bere v potaz pouze to nové a k prvnímu nepřihlíží ani Vám nevyměří sankci.


Dodatečné daňové přiznání

Objevili jste chybu až po termínu? Pak se Vás týká dodatečné přiznání a dále záleží na tom, o jakou chybu jde:

 • Zapomněli jste uplatnit slevu? Pak by Vaše daňová povinnost byla nižší a záleží jen na Vás, zda se do vyplňování znovu pustíte.
 • Měli jste zaplatit vyšší daň? V tom případě dodatečné přiznání podat musíte.

Více podrobností se dozvíte v článku o druzích daňového přiznání. A pokud potřebujete s daněmi pomoci, obraťte se na nás.


Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tuto stránku chrání služba reCAPTCHA a vztahují se na ni Zásady ochrany soukromíSmluvní podmínky společnosti Google.

Mohlo by Vás také zajímat