7 nejčastějších chyb v daňovém přiznání. Jak je opravit?

Některá pochybení se v daňových přiznáních každoročně opakují i přesto, že na ně finanční správa upozorňuje. Zjistěte, která to jsou – zvýšíte tak svou šanci, že odevzdáte přiznání správně hned napoprvé. Navíc jsme pro Vás připravili návod, jak postupovat v případě, že jste podali přiznání s chybou.

Co si pohlídat, abyste předešli chybám
v daňovém přiznání

  • Termín pro podání a platbu daně. Základem úspěchu je odevzdat přiznání včas. Papírové letos podejte do 1. dubna a elektronické do 2. května. Když za Vás přiznání zpracovává a odesílá daňový poradce či advokát, máte čas až do 1. července. Ve stejných lhůtách musíte daň také zaplatit. Pokud tedy vyplňujete na poslední chvíli, pohlídejte si, abyste platbu odeslali s předstihem a aby se včas připsala na účet finančního úřadu.
  • Sleva na děti. Daňovou slevu na vyživované dítě si v přiznání odečítá vždy pouze jeden z rodičů. Pokud máte dětí více, můžete si vybrat, kdo využije slevu na které z nich – nesmí se ale stát, že slevu na jedno dítě uplatníte oba zároveň.
  • Sleva na manžela/manželku. Na úlevu ve výši 24 840 Kč máte nárok, když příjmy toho druhého nepřesáhnou 68 000 Kč za rok. Do limitu příjmů se však započítává nejen hrubá mzda a výdělky z podnikání, ale také mateřská, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti nebo starobní a invalidní důchod. Nezahrnuje se do nich rodičovská.
  • Školkovné. Daň z příjmu si můžete snížit o náklady vynaložené na pobyt dítěte v předškolním zařízení, maximálně však 15 200 Kč za rok. Jestliže jste ale za školku loni zaplatili méně, uplatníte si slevu v reálné výši, nikoli plnou částku.
  • Odpočet úroků z hypotéky. Lze je uplatnit maximálně do výše 150 000 Kč za rok, a jen pokud jste majitelem nemovitosti a využíváte ji k bydlení – buď Vy sami nebo Vaši blízcí. Na odpočet nemáte nárok například u hypotéky na byt sloužící k pronájmu nebo na rekreační chatu.
  • Přílohy. Uplatňujete si daňové odpočty úroků z hypotéky, životního či penzijního pojištění nebo darů? Nezapomeňte k formuláři přiložit potvrzení, že jste je skutečně zaplatili.
  • Podpisy. Při papírovém podání si zkontrolujte, že jste podepsali jak samotné daňové přiznání, tak i žádost o vrácení přeplatku, pokud se Vás týká – jde totiž o dva dokumenty.

TIP: Investujete, a nevíte, zda své obchodování uvést v daňovém přiznání? Přečtěte si naše články o tom, jak zdanit kryptoměnyjak zdanit akcie.

Co když jste odevzdali přiznání s chybou?

Odesláno. Oddechli jste si, že máte letošní daňové přiznání za sebou, ale vzápětí jste zjistili, že jste při vyplňování udělali chybu nebo na něco zapomněli.

Co teď? Žádný strach, máte dvě možnosti, jak to napravit.


Opravné daňové přiznání

Opravné přiznání využijete v případě, kdy ještě neuplynula lhůta pro podání daňového přiznání. Jednoduše pošlete formulář znovu a se správnými údaji, přičemž na první straně zaškrtnete, že jde o opravné přiznání. Finanční úřad pak bere v potaz pouze to nové a k prvnímu nepřihlíží ani Vám nevyměří sankci.


Dodatečné daňové přiznání

Objevili jste chybu až po termínu? Pak se Vás týká dodatečné přiznání a dále záleží na tom, o jakou chybu jde:

  • Pokud jste si zapomněli uplatnit slevu, a daňová povinnost by tak byla nižší, je jen na Vás, zda se do vyplňování znovu pustíte.
  • Pokud jste měli zaplatit vyšší daň, dodatečné přiznání podat musíte – termín je do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém zjistíte chybu. Například: v dubnu odevzdáte elektronické přiznání a v květnu přijdete na to, že jste zapomněli uvést některý svůj příjem. Podáte dodatečné přiznání do konce června a nehrozí Vám sankce. Ta se Vás bude týkat, pokud termín nedodržíte nebo kdyby finanční úřad na pochybení přišel dříve, než dodatečné přiznání odešlete. Výše sankce je stanovena jako úrok z prodlení z rozdílu mezi přiznanou daní a tou, kterou máte správně zaplatit.

Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Mohlo by Vás také zajímat