7 nejčastějších chyb v daňovém přiznání. Jak jim předejít?

Některá pochybení se v daňových přiznáních každoročně opakují i přesto, že na ně finanční správa upozorňuje. Zjistěte, která to jsou – zvýšíte tak svou šanci, že odevzdáte přiznání správně hned napoprvé. Navíc jsme pro Vás připravili návod, jak postupovat v případě, že jste podali přiznání s chybou.

Co si pohlídat, abyste předešli chybám
v daňovém přiznání

 • Termín pro podání a platbu daně. Základem úspěchu je odevzdat přiznání včas. Papírové letos podejte do 3. dubna a elektronické do 2. května (tento termín se týká většiny podnikatelů). Jestliže za Vás přiznání zpracovává a odesílá daňový poradce či advokát, máte čas až do 3. července.

  Ve stejných lhůtách musíte daň také zaplatit. Pokud tedy vyplňujete na poslední chvíli, pohlídejte si, abyste platbu odeslali s předstihem a aby se včas připsala na účet finančního úřadu.
 • Sleva na děti. Daňovou slevu na vyživované dítě si v přiznání odečítá vždy pouze jeden z rodičů. Pokud máte dětí více, můžete si vybrat, kdo využije slevu na které z nich – nesmí se ale stát, že slevu na jedno dítě uplatníte oba zároveň.
 • Sleva na manžela/manželku. Na úlevu ve výši 24 840 Kč máte nárok, když příjmy toho druhého nepřesáhnou 68 000 Kč za rok. Do limitu příjmů se však započítává nejen hrubá mzda a výdělky z podnikání, ale také mateřská, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti nebo starobní a invalidní důchod. Nezahrnuje se do nich rodičovská.
 • Školkovné. Daň z příjmu si můžete snížit o náklady vynaložené na pobyt dítěte v předškolním zařízení, maximálně však 16 200 Kč za rok. Jestliže jste ale za školku loni zaplatili méně, uplatníte si slevu v reálné výši, nikoli plnou částku.
 • Odpočet úroků z hypotéky. Lze je uplatnit maximálně do výše 150 000 Kč za rok, a jen pokud jste majitelem nemovitosti a využíváte ji k bydlení – buď Vy sami nebo Vaši blízcí. Na odpočet nemáte nárok například u hypotéky na byt sloužící k pronájmu nebo na rekreační chatu.
 • Přílohy. Uplatňujete si daňové odpočty úroků z hypotéky, životního či penzijního pojištění nebo darů? Nezapomeňte k formuláři přiložit potvrzení, že jste je skutečně zaplatili.
 • Elektronické podání. Většina podnikatelů včetně OSVČ musí daňové přiznání za rok 2022 podat elektronicky. Nezapomeňte na to a přiznání odešlete v XML formátu přes datovku nebo portál Mojedane.cz, ať se vyhnete komplikacím.

TIP: Investujete a nevíte, zda a jak své obchodování uvést v daňovém přiznání? Přečtěte si naše články o tom, jak zdanit kryptoměnyjak zdanit akcie.


Co když jste odevzdali přiznání s chybou?

Odesláno. Oddechli jste si, že máte letošní daňové přiznání za sebou, ale vzápětí jste zjistili, že jste při vyplňování udělali chybu nebo na něco zapomněli. Co teď? Bez obav, máte 2 možnosti, jak to napravit.


Opravné daňové přiznání

Opravné přiznání využijete v případě, kdy ještě neuplynula lhůta pro podání daňového přiznání. Jednoduše pošlete formulář znovu a se správnými údaji, přičemž na první straně zaškrtnete, že jde o opravné přiznání. Finanční úřad pak bere v potaz pouze to nové a k prvnímu nepřihlíží ani Vám nevyměří sankci.


Dodatečné daňové přiznání

Objevili jste chybu až po termínu? Pak se Vás týká dodatečné přiznání a dále záleží na tom, o jakou chybu jde:

 • Zapomněli jste uplatnit slevu? Pak by Vaše daňová povinnost byla nižší a záleží jen na Vás, zda se do vyplňování znovu pustíte.
 • Měli jste zaplatit vyšší daň? V tom případě dodatečné přiznání podat musíte.

Více podrobností se dozvíte v článku o druzích daňového přiznání. A pokud potřebujete s daněmi pomoci, obraťte se na nás.


Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tuto stránku chrání služba reCAPTCHA a vztahují se na ni Zásady ochrany soukromíSmluvní podmínky společnosti Google.

Doporučujeme

Daňové přiznání
Daňové přiznání

Termín podání se blíží, ale Vy nemáte čas na…

Termín podání se blíží, ale Vy nemáte čas na papírování? Objednejte si daňové přiznání online a formuláře vyřešíme…

Zjistit více Zjistit více

Mohlo by Vás také zajímat