Nejen život, ale také podnikání s sebou někdy přináší zásadní situace, které vyžadují změny a často radikální rozhodnutí. Mezi ně patří i chvíle, kdy je podnikatel nucen zvážit vhodnost udržení své činnosti. Variantou pro řešení těchto situací je podnikání přerušit a časem se k němu opět vrátit, či ho ukončit nadobro. Podmínky pro ukočení podnikání osoby samostatně výdělečně činné určuje Zákon o živnostenském podnikání č. 455/1991 Sb. Konkrétně by Vás v tomto případě mohl zajímat § 57 – 59.

První krok, kterým je rozhodnutí, není jistě většinou jednoduché, ale ve srovnání s těmi následujícími, kdy je potřeba ukončit podnikatelské činnosti a prokazatelně uzavřít účetnictví i administrativu s úřady, je to teprve začátek.

Nezapomeňte informovat úřady

Ukončení podnikání je třeba oznámit na všech institucích, vůči kterým jste povinni předkládat výkazy či platit zálohy na daň apod. Určitě nezapomeňte dle § 48 zákona informovat:

  • živnostenský úřad
  • správu sociálního zabezpečení, a to do 8 dnů,
  • zdravotní pojišťovnu, také do 8 dnů, či správce daně, následně do 15 dnů
  • Český statistický úřad
  • rejstříkový soud
  • orgán či organizace, která dle zvláštního zákona vede registr všech pojištěnců všeobecného zdravotního pojištění

Využijte Jednotný registrační formulář

Pro zjednodušení tohoto kroku využijte Jednotný registrační formulář, který platí pro všechny výše zmíněné úřady, a slouží nejen k informování o zrušení živnostenského oprávnění, ale také k prvotnímu ohlášení živnosti, oznámení o přerušení živnosti, k informaci o jejím obnovení atd.

Na základě žádosti o zrušení živnostenského oprávnění je následně podnikateli toto oprávnění zrušeno. Poté je již podnikatel osvobozen od platby záloh na sociální a zdravotní pojištění.

Kromě veškerých oznamovacích povinností nezapomeňme ani na důležitou archivaci dokladů. I s tou je nutné počítat a případná kontrola ze strany finančního úřadu by mohla být nemilým překvapením.

Jsme tu pro Vás

Vzhledem k tomu, kolik záludností se skrývá v celém procesu ukončení podnikání, může se podnikatel „pojistit“ a oslovit pro tento případ společnost, která mu se všemy kroky poradí, či je dokonce vyřeší za něj. I naše společnost Vám dokáže být při řešení této situace rádcem a oporou.

Výše uvedené řádky jsme věnovali zániku podnikání osoby samostatně výdělečně činné. Řešíte-li však problém zániku či likvidace společnosti, a to z jakýchkoliv důvodů, i v tomto případě jsme Vám k dispozici a rádi nabídneme své služby.

Obraťte se na nás a my Vám na základě poptávky zpracujeme nezávaznou nabídku a nabídneme své služby. Pro přímou komunikaci s naší společností Vám může posloužit poptávkový formulář, který je umístěn přímo na webových stránkách níže či přijďte osobně do našeho sídla na Praze 1. Poté už se o nic nemusíte bát, vše vyřešíme za Vás.


Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tuto stránku chrání služba reCAPTCHA a vztahují se na ni Zásady ochrany soukromíSmluvní podmínky společnosti Google.

Mohlo by Vás také zajímat